Univerzita v Mostaru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Univerzita v Mostaru
Sveučilište u Mostaru
latinsky Universitas Studiorum Mostariensis
Rok založení 11. února 1977
Typ školy veřejná
Vedení
Rektor prof. dr. sc. Ljerka Ostojić
Další informace
Sídlo Mostar
Zeměpisné souřadnice
Členství European University Association
http://sve-mo.ba/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Budova rektorátu

Univerzita v Mostaru (chorvatsky Sveučilište u Mostaru, latinsky Universitas Studiorum Mostariensis) je jedna z největších vysokých škol v Bosně a Hercegovině.

Vysokoškolské zařízení je jednou ze dvou nástupkyní Univerzity Džemala Bijediće, založené roku 1977. Na začátku války, konkrétně v letech 1992–1993, se mostarská univerzita rozpadla na chorvatskou (Sveučilište u Mostaru) a bosňáckou část (Univerzitet "Džemal Bijedić", obnovila činnost až roku 1997). Vyučujícím jazykem na Univerzitě v Mostaru je chorvatština.

Univerzita se neformálně hlásí k odkazu františkánského teologického semináře v Mostaru z roku 1895, pedagogické školy z roku 1950, vysoké škole technické z roku 1959 a vysoké škole zemědělská, založené o rok později. Tyto starší školy se staly součástí univerzity a její nové struktury – v budově starého františkánského kláštera má univerzita dodnes své sídlo.

Univerzita má deset fakult: zemědělskou, ekonomickou, civilního inženýrství, lékařskou, farmaceutickou, filozofickou, přírodovědeckou, právní, strojního a počítačového inženýrství, zdravotnickou. K univerzitě náleží i Akademie výtvarných umění ve městě Široki Brijeg.

Zhruba 18 % studentů na univerzitě pochází ze sousedního Chorvatska. V roce 2015 měla univerzita celkem 14 715 studentů.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PAVIĆ, Snježana. STUDIRATI U MOSTARU. Na sveučilištu studira 14.715 ljudi. Mostar je postao živo središte modernoga visokog obrazovanja i znanosti.... Jutarnji list. 9.12.2015. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]