Přeskočit na obsah

Ulpianus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ulpianus
Rodné jménoGnaeus Domitius Annius Ulpianus
Narození170
Týros
Úmrtí228 (ve věku 57–58 let) nebo 223 (ve věku 52–53 let)
Řím
Povoláníprávní poradce a spisovatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Domitius Ulpianus (kolem 170 Tyros228 Řím) byl římský právník pocházející z fénického Týru.

Hlavní období jeho literární tvorby se datuje do let 211222 našeho letopočtu. Poprvé se stal veřejně známý jako člen rady Septimia Severa. Za nezletilosti Alexandra Severa (jehož byl poručníkem a učitelem) byl prefektem praetoriánů a později předsedou státní rady. Heliogabalus ho vyhnal z Říma, po nástupu Alexandra (222) však byl znovu dosazen do funkce a stal se císařovým hlavním poradcem a opět pretoriánským prefektem. Zmenšení výsad pretoriánské gardě, které jim udělil Heliogabalus, vyvolalo odpor a Domitius Ulpianus sotva unikl. Roku 228 byl zavražděn v paláci při roztržce mezi vojáky a davem. Pravděpodobným důvodem k jeho zavraždění byla jeho přísnost.

Působil v Římě jako právník, byl členem císařova konsilia.

Ulpiánův citát „Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere (Poctivě žít, nikomu neškodit, každému dávat, co mu patří)” je mottem Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ulpianus také zmiňuje zásadu In dubio pro reo.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho dílo mělo zásadní vliv na celé období pozdního císařství, zásadním způsobem ovlivnilo i Corpus iuris civilis, který je podle střízlivých odhadů z jedné třetiny napsán právě podle jeho děl.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]