2. pěší divize Armády Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z U.S. 2nd Infantry Division)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
2. pěší divize
Insignie 2. pěší divize
Insignie 2. pěší divize
Země Spojené státy americké USA
Existence 1917-dodnes
Typ Mechanizovaná pěchota
Posádka Jižní Korea, Fort Lewis
Přezdívka "Indianhead"
Motto ,,Second to None"
Velitelé generálmajor Theodore Martin
Účast
Války

První světová válka

Druhá světová válka

Korejská válka

Válka v Iráku

Válka v Afghánistánu (2001–současnost)
Ramenní nášivka 2. pěší divize

2. pěší divize je pěší divize Americké Armády, nyní působící v Jižní Koreji. Jejím úkolem je zadržet případný útok ze strany Severní Koreje, dokud nedorazí další americké jednotky. Divize má cca 15 tisíc mužů, přičemž zhruba tisíc z nich jsou korejští vojáci, přidělení k divizi v rámci projektu KATUSA (Korean Augmentation To the United States Army – Korejské rozšíření Armády Spojených států). Velká část divize je rozmístěna v Iráku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První světová válka[editovat | editovat zdroj]

Druhá pěší divize byla založena 21. září 1917. Zformována byla ve Francii 26. října téhož roku. Účastnila se bitev o Belleauský les (červen 1918) a o Saint-Mihiel (září 1918).

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Omaha Beach, Den D + 1, 7. června 1944

V roce 1943 byla divize odeslána do Severního Irska. V červnu roku 1944 se podílela na vylodění v Normandii. Osvobodila město Trévières a účastnila se bitvy o Brest (září 1944). V březnu roku 1945 dorazila k Rýnu, kde chránila remagenský most. 4. května vstoupila na území bývalého Československa a o několik dní později osvobodila Plzeň. Počítalo se i s účastí této divize ve válce v Tichomoří, avšak kapitulace Japonska přišla dříve, než plánovaný přesun.

Od roku 2009 si hokejový klub HC Plzeň zvolil Indiána podobného symbolu 2. pěší divize do svého loga.

Korejská válka[editovat | editovat zdroj]

M4 Sherman, tank 2. pěší divize, ostřeluje nepřátelské pozice (1952)

V letech 19501954 se divize zúčastnila Korejské války. Za odražení komunistické ofenzívy v dubnu a květnu 1951 jí bylo uděleno ocenění Presidential Unit Citation.

Operace Paul Bunyan[editovat | editovat zdroj]

Vojáci 2. pěší v Baghdádu.

Vzhledem ke vzrůstajícímu napětí na Korejském poloostrově se divize v roce 1965 do Jižní Koreje vrátila. 18. srpna 1976 došlo v demilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou k tzv. sekerovému incidentu (Axe Murder Incident). Jihokorejští a američtí vojáci, vyslaní prosekat větve topolu bránící pozorovatelně OSN ve výhledu, byli napadeni vojáky Severní Koreje. Dva Američané byli zabiti. V reakci na incident rozhodlo velení OSN provést operaci Paul Bunyan (pojmenovanou podle americké folklorní postavy dřevorubce) – do oblasti bylo vysláno několik set vojáků (včetně mužů z 2. pěší divize) a strom byl osekán až na kmen. Jednalo se o demonstraci síly americké a jihokorejské armády – operaci přihlíželo asi dvě stě severokorejských vojáků, avšak nijak nezasáhli.

Válka v Iráku[editovat | editovat zdroj]

Někteří z mužů 2. pěší divize se v letech 20042005 účastnili rovněž války v Iráku, konkrétně v oblastech kolem Fallúdže a Ar-Ramádí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]