Přeskočit na obsah

Užhorodský hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Užhorodský hrad
Poloha
AdresaUžhorod, UkrajinaUkrajina Ukrajina
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Užhorodský hrad (ukrajinsky Ужгородський замок, maďarsky Ungvári vár) nebo také Drugethský hrad je dominantou Užhorodu, jednou z nejznámějších památek Zakarpatské oblasti. Poprvé se o něm píše v Gesta Hungarorum, ale existuje několik teorií o jeho původu.

Nachází se v východně od samotného centra Užhorodu, na kopci s názvem Hradní vrch. Skládá se z vnitřního hradu přestavěného na pevnost (původně středověký hrad byl v souvislosti s různými invazemi postupně přestavován a modernizován) a okolního parku, který je obklopen obrannou zdí zpevněnou čtyřmi baštami. Má celkovou rozlohu 8,5 hektaru, z toho 6 hektarů tvoří zámecká zahrada. Přístup do hradu vede z jižní strany po mostku z ulice Kapitulna.

Dnes se na hradě nachází Zakarpatské přírodovědné muzeum a galerie a také jsou zde umisťovány dočasné výstavy. V zámeckém parku jsou umístěny dvě litinové sochy z 19. století, Héraklés na Lernské Hydře a Hermes na odpočinku. Nacházela se zde také socha turula, ta byla později sověty zničena a po skončení SSSR obnovena.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ungvári vár na maďarské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]