Turritopsis dohrnii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTurritopsis dohrnii
alternativní popis obrázku chybí
Turritopsis dohrnii
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenžahavci (Cnidaria)
Třídapolypovci (Hydrozoa)
Řádnezmaři (Hydroida)
Čeleďpolypovití (Clavidae)
RodTurritopsis
Binomické jméno
Turritopsis dohrnii
Weism.; 1883
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Turritopsis dohrnii, také známá jako medúza Benjamina Buttona, je medúza schopná převrátit svůj životní cyklus a vrátit se zpět do stádia polypu. Pro tuto svou schopnost je nazývána nesmrtelnou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tato medúza, v dospělosti velká asi jako lidský malíček, byla objevena v Středozemním moři roku 1883. Avšak její unikátní schopnost byla probádána až v devadesátých letech 20. století. Vědci chtějí pomocí její DNA prodloužit náš život pomocí zpomalení nebo zastavení stárnutí.

Nesmrtelnost[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožuje se klasickým způsobem, kdy zachytí volně plovoucí sperma či vajíčka. Umírá normálním způsobem, ale v období hladovění či v době jiné krizové situace místo jisté smrti přemění všechny své buňky do mladšího stadia. Promění se v cystu ve tvaru kapky, která se vyvine v kolonii polypů, což je vlastně první fáze života medúzy. Buňky se většinou při procesu kompletně přemění. Svalové buňky se mohou stát nervovými nebo dokonce spermatickými buňkami. Díky nepohlavnímu rozmnožování je výsledná kolonie schopná vyprodukovat stovky geneticky identických medúz, jež jsou téměř perfektními kopiemi původního dospělce. Unikátní způsob, jak se vyhnout smrti, pomohl hejnům těchto tvorů rozšířit se po světových oceánech.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Turritopsis_dohrnii na anglické Wikipedii.

  1. Ker Than. "Immortal" Jellyfish Swarm World's Oceans. news.nationalgeographic.com. Duben 26, 2013. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]