Turnerova chata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Turnerova chata
Turnerova chata
Turnerova chata
Účel stavby
Základní informace
Sloh roubený dům
Výstavba 1938 − 1939
Stavebník město Kašperské Hory
Poloha
Adresa Horská Kvilda, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Turnerova chata (německy Thurnerhütte, Turnerhütte) je jediná veřejně přístupná chata v I. zóně Národního parku Šumava. Stojí na pravém břehu řeky Vydry u ústí Zhůřského potoka mezi Antýglem a Čeňkovou pilou, uprostřed naučné stezky Povydří.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Česky též Turnerská či Turnéřská chata. Původní dřevěná stavba, nazvaná zprvu Thurnerhütte podle cestářského mistra Thurnera, který v letech 18641867 k usnadnění svozu těženého dřeva postavil silnici Povydřím od Čeňkovy Pily směrem na Antýgl. Podle knižního průvodce Šumavou [1] z roku 1888 tu cestář se ženou v „menším srubu“ hostil kolemjdoucí: „Tento domek, zvaný také „Thurnerhütte“, má neobyčejně romantickou polohu, pročež musíme být zmíněnému muži zavázáni díkem, že týž právě zde zřídil pár stolů a lavic k oddechu turistům.“

Později dalo město Kašperské Hory, jemuž od středověku patřily okolní lesy, na místě cestářova přístřešku postavit hájovnu, která zároveň poskytovala občerstvení a nocleh, a tak se stala oblíbeným cílem turistů. Její kapacita s rozvojem turistiky přestávala stačit, proto už v roce 1914 stál na jejím místě roubený hostinec s ubytováním, který patřil k nejnavštěvovanějším místům na Šumavě.

Tato typická šumavská stavba však v roce 1932 vyhořela. Chata byla obnovena v letech 1938–1939 ve stejném stylu, nicméně rozšířena o přístavby. V roce 1940 chata podle dostupných pramenů "znovu padla za oběť plamenům". Hostinec byl údajně během druhé světové války uzavřen. Po skončení války byl provoz chaty obnoven. Chata je dodnes jedním z nejvyhledávanějších výletních míst Šumavy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Max Krickl (ed.), "Tief im Böhmerwald" – Innergefild – Innergefilder Gemeindechronik, 2004.
  • Engelbert Panni, Povydřím od Čeňkovy pily k Turnerově chatě a dál od Antýglu údolím Hamerského potoka až na Horskou Kvildu. In: Führer durch den Böhmerwald (1888), s. 124-126; česky v překladu Jana Mareše na stránkách Kohoutí Kříž Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích.
  • Maria Frank et al. (ed.), Im Lande der Künischen Freibauern. Heimatbuch für den Mittleren Böhmerwald. Grafenau: Morsak 1979 (4. vydání).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]