Tuojiangosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxTuojiangosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura, asi před 160 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Tuojiangosaurus multispinus
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Thyreophora
Infrařád Stegosauria
Čeleď Stegosauridae
Rod Tuojiangosaurus
Dong, Li, Zhou, Zhang, 1977
Binomické jméno
Tuojiangosaurus multispinus
Dong, Li, Zhou, Zhang, 1977
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tuojiangosaurus („ještěr od řeky Tuo“) byl až 7 metrů dlouhý, 2,5 metru vysoký a 2 až 3 tuny vážící býložravý stegosauridní dinosaurus. Žil asi před 160 až 155 milióny let (svrchní jura) na území dnešní Číny.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Rod Tuojiangosaurus je zatím největším a nejlépe známým asijským zástupcem čeledi Stegosauridae. Podobně jako jiné rody této čeledi, se vyznačoval malou, nízkou hlavou s bezzubým zobákem a malými zuby v čelistech, obloukovitým hřbetem, mohutně stavěným tělem, sloupovitými končetinami a dlouhým ocasem. Na hřbetě mel dvě řady vertikálně stojících kostěných špičatých plátů. Na konci svého svalnatého ocasu měl dva páry dlouhých trnů, jenž představovaly nebezpečnou zbraň. Jeden pár plochých trnů chránil plece tohoto dinosaura a je pravděpodobné, že krk a trup chránili malé kostěné hrboly.

Paleobiologie[editovat | editovat zdroj]

Tuojiangosaurus byl přizpůsobený na spásání přízemní vegetace. Hlavu nosil pravděpodobně méně než půl metru nad zemí. Představoval zřejmě zvíře žijící samotářsky a nebo v malých skupinkách, poněvadž na rozdíl od některých jiných skupin dinosaurů (Ceratopsidae, Ornithopoda či Sauropoda) nejsou indície či důkazy, které by nasvědčovaly skupinovému životu některého ze zástupců infrařádu Stegosauria. Navzdory samotářskému způsobu života se zřejmě nemusel obávat dravých dinosaurů, kteří žili po jeho boku (např. Monolophosaurus, Sinraptor). V případě napadnutí se totiž uměl dobře bránit nebezpečnými trny na ocase.

Yangchuanosaurus shangyouensis útočí na stegosaurida druhu Tuojiangosaurus multispinus

Hřbetní pláty mu nesloužily na obranu. Byli křehké, plné krevních kanálků, nevhodné na ochranu před silnými drápy či zuby teropodů. Jejich účelem bylo pravděpodobně vyzařování přebytečného tepla, případně předvádění se samců před samicemi.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Palmer, D., ed (1999). The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London: Marshall Editions. p. 156. ISBN 1-84028-152-9.
  • Dong Zhiming (1988). Dinosaurs from China. China Ocean Press, Beijing & British Museum (Natural History). ISBN 0-565-01073-5.
  • Dong Zhiming (1992). Dinosaurian Faunas of China. China Ocean Press, Beijing. ISBN 3-540-52084-8.