Přeskočit na obsah

Trypsin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
trypsin
Schéma krystalografické struktury trypsinu
Schéma krystalografické struktury trypsinu
Identifikace
Registrační číslo CAS9002-07-7
Bezpečnost
GHS07 – dráždivé látky
GHS07
GHS08 – látky nebezpečné pro zdraví
GHS08
[1]
Nebezpečí[1]
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trypsin je trávicí enzym, který se vyskytuje v dvanáctníku. Podobně jako pepsin štěpí peptidické vazby bílkovin obsažených v potravě.

Trypsin patří mezi hydrolázy, konkrétně proteázy. Vzniká ve slinivce břišní jako proenzym trypsinogen. Ten je pak v dvanáctníku aktivován enzymaticky enterokinázou[2] a také působením dříve vzniklých molekul trypsinu (jde o autokatalýzu). Oproti pepsinu, jehož aktivita je nejvyšší v silně kyselém prostředí žaludku, katalyzuje trypsin proteolytické (rozkladné) reakce v mírně zásaditém prostředí, které je typické právě pro dvanáctník.[3] Trypsin se od pepsinu liší také větší specifitou – neštěpí bílkoviny v náhodných místech, ale pouze na karboxylovém konci aminokyselin lysinu a argininu, pokud po nich nenásleduje prolin.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Izolovaný trypsin se využívá například v cytogenetice, kde se nechává působit na chromozomy.

Další využití má trypsin v proteomice, kde se používá ke specifickému naštěpení proteinů na peptidy před určováním pomocí hmotnostního spektrometru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Tryptase. pubchem.ncbi.nlm.nih.gov [online]. PubChem [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ROBERT C. KING; WILLIAM D. STANSFIELD; PAMELA K. MULLIGAN. A Dictionary of Genetics, Seventh Edition. [s.l.]: Oxford University Press, 2006. 
  3. KODÍČEK, M. trypsin. From Biochemické pojmy: výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007 [cit. 2008-08-29]. Available from:[1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]