Triopion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Triopion nebo Triopium (starořecky Τριόπιον and Τριοπία) ) bylo město na pobřeží starověké Kárie, poblíž antického města Knidos.[1] Podle starověkých spisovatelů ho založil Triopas[pozn. 1] a pojmenoval ho po sobě.[2] [3][4] Jeho místo je lokalizováno blízko Kumyer v Turecku, Malá Asie.[5]

V Triopiu byl Apollónův chrám postavený řeckými městy v regionu.[1][6]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Triopas, jeden ze sedmi Heliadů, synů boha slunce Heliose a bohyně moře Rodo a vnuk Poseidona Spolu se svými bratry, Macarem, Actisem a Candalem, žárlili na pátého bratra, Tenagese, kvůli jeho dovednosti ve vědě a zabili ho. Když byl jejich zločin odhalen, uprchl Triopas do Kárie a zmocnil se výběžku, který dostal jeho jméno (Triopianský ostroh, „Triopian Promontory"). Později založil město Knidos. V Delfách byla jeho socha a socha jeho koně, jako oběť a dar obyvatel Knidosu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Triopium na anglické Wikipedii a Triopas na anglické Wikipedii.

  1. a b Richard Talbert, ed. (2000). Barrington Atlas of the Greek and Roman World. Princeton University Press. p. 61, and directory notes accompanying.
  2. Diodorus Siculus, Bibliotheca Historica, Books I-V, book 5, chapter 57. www.perseus.tufts.edu [online]. [cit. 2019-11-26]. Dostupné online. 
  3. Diodorus Siculus, Bibliotheca Historica, Books I-V, book 5, chapter 61, section 1. www.perseus.tufts.edu [online]. [cit. 2019-11-26]. Dostupné online. 
  4. ToposText. topostext.org [online]. [cit. 2019-11-26]. Dostupné online. 
  5. Lund University. Digital Atlas of the Roman Empire.
  6. Dionysius of Halicarnassus, Antiquitates Romanae, Books I-XX, book 4, chapter 25. www.perseus.tufts.edu [online]. [cit. 2019-11-26]. Dostupné online.