Přeskočit na obsah

Tomaszów Lubelski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tomaszów Lubelski
Tomaszów Lubelski
Tomaszów Lubelski
Tomaszów Lubelski – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíLublinské
OkresTomaszów Lubelski
Gminaměstská gmina
Tomaszów Lubelski
Tomaszów Lubelski
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha13,29 km²
Počet obyvatel1 935 (31.12. 2019)
Hustota zalidnění145,6 obyv./km²
Správa
StarostaWojciech Żukowski
Vznik1590
Oficiální webwww.tomaszow-lubelski.pl
Označení vozidelLTM
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tomaszów Lubelski je okresní město lublinského vojvodství v Polsku. V roce 2009 zde žilo cca 19 900 obyvatel. Nachází se v Národním parku Roztocze, asi 20 km od ukrajinské hranice na státní silnici č. 17 (mezinárodní trasa E 372) Varšava - Hrebené.

Počátky města se datují do prvních let 17. století, kdy vzniká první osada - její název je Jelitov. V roce 1613 je přejmenována na Tomaszów. Jeho rozvoji prospívá výhodné položení na obchodních cestách mezi centrem a jihovýchodem a již v r. 1621 obdržel Tomaszów městská práva od krále Zikmunda III. Vasy. Ve druhé polovině 18. století v důsledku dělení polského království přešel Tomaszów pod rakouskou jurisdikci a v r. 1775 v důsledku obrovského požáru došlo prakticky ke zničení města.

V 19. století byli ve městě v době polského povstání proti Rusku formovány dobrovolnické pluky, následkem pozdějších represí bylo zastřeleno 23 obyvatel města. Tomaszów se stává v roce 1867 okresním sídlem.

V r. 1915 v době probíhajících bojů 1. světové války došlo poblíž Tomaszowa k bitvě mezi rakouskou a ruskou armádou a po získání nezávislosti Polska začal rozvoj nejen města, ale celého regionu. To netrvalo dlouho, neboť po vypuknutí 2. světové války bylo město již v r. 1939 bombardováno německou armádou a v letech okupace byla vyvražděna nebo zahynula více než polovina obyvatel.

V dobách komunismu bylo město rozšiřováno prakticky do dnešní podoby. Ve městě se zachoval dřevěný farní kostel z r. 1627, přestavěný v r. 1727 a několik dalších staveb z konce 19. století.

Osobnosti města

[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]