Thomas Cole

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thomas Cole
Narození1. února 1801
Bolton
Úmrtí11. února 1848 (ve věku 47 let)
New York
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Povolánímalíř a tiskař
PříbuzníSarah Cole (sourozenec)
Významná dílaThe Oxbow
Pouť životem
The Subsiding of the Waters of the Deluge
The Course of Empire
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Cole (1. únor 1801, Bolton-le-Moors (Lancashire) – 11. února 1848, Catskills (New York)) byl anglicko-americký malíř. Představitel romantismu, proslul jako krajinář.

Život[editovat | editovat zdroj]

Cole se narodil v Anglii, v hrabství Lancashire, ale již v jeho sedmnácti letech rodina odešla do USA (1818). Zde se roku 1823 zapsal na Academy of Art ve Filadelfii, ale školu nedokončil, protože o rok později se rodina přestěhovala do městečka Steubenville v Ohiu. Zde si jeho otec zřídil továrnu na tapety a Cole pro něj navrhoval vzory na tyto tapety. V té době také začal malovat první krajiny.

Poté se přestěhoval do Pittsburghu, kde jeho městské krajinky slavily úspěch. Cole se proto začal věnovat výhradně jim. Jako vzory si určil Thomase Doughtyho a Thomase Birche, jejichž díla pečlivě studoval. Později se usadil v Catskills na řece Hudson, kde již působila malířská skupina, tzv. Hudson River School, k níž se volně přičlenil. Nádherná příroda umožnila začít malovat monumentální plátna krajin. Ta nadchla newyorskou kritiku a zejména obchodníka Lumana Reeda, který je začal skupovat.

Prvně nakrátko v roce 1829, a později v letech 1841–1842, cestoval po Evropě. Pobyt ho velmi ovlivnil. Jednak si prostudoval krajinářskou techniku starých evropských mistrů, ale zážitky z Evropy také změnily tematiku jeho obrazů – začal malovat výjevy z antiky a z Bible, přidal rovněž mystickou symboliku.

Jeho žáky byli Asher B. Durand a Frederick E. Church.

Psal též básně a eseje.[1]

Vybraná díla[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam maleb Thomase Colea.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.artmuseum.cz [online]. [cit. 2015-07-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-07-23. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Cole, Thomas. Sv. 5, str. 502

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]