Theiophytalia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTheiophytalia
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 118 až 110 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Zachovaná část lebky theiofytálie
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Ornithopoda
Infrařád Iguanodontia
Rod Theiophytalia
Binomické jméno
T. kerri
Brill a Carpenter, 2006
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theiophytalia ("ze Zahrady bohů") byl rod ornitopodního dinosaura, který žil v období spodní křídy na území dnešního Colorada v USA. Rodové jméno v překladu znamená "Zahrada bohů" a je odvozeno od místa objevu lebky, která je jediným zachovaným pozůstatkem tohoto dinosaura. Lokalita se skutečně jmenuje Garden of the Gods a nachází se nedaleko Colorado Springs. Druhové jméno kerri je pak poctou objeviteli lebky, Jamesi Hutchinsonovi Kerrymu. Odhadovaná velikost tohoto dinosaura činí 5 až 6 metrů délky[1] a 500 kg hmotnosti.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Holotyp, kterým je nekompletní lebka, byl objeven již v roce 1878, o 8 let později se pak dostal k paleontologovi Othnieli C. Marshovi. Ten popsal nález jako Camptosaurus amplus. Později další paleontolog Gilmore o tomto materiálu nadále referuje jako o kamptosaurovi a v roce 1909 považuje nález za svrchnojurský (součást souvrství Morrison). Brill a Carpenter však v roce 2006 provedli detailní analýzu stáří i mikroskopické struktury nálezu a dospěli k přesvědčení, že se jedná o součást souvrství Purgatoire, které je již spodnokřídového stáří. Další detaily v anatomii lebky také jasně dokazují, že nejde o zástupce kamptosaura (delší, těžší a více svraštělé rostrum atd.). Ve svém článku autoři uvádějí, že theiofytália je jakýmsi odvozeným mezistupněm mezi kamptosaurem a iguanodonem. Typovým druhem a zároveň jediným dosud známým druhem je T. kerri.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 45). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 285 (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Brill, K., and K. Carpenter (2006). A Description of a New Ornithopod from the Lytle Member of the Purgatoire Formation (Lower Cretaceous) and a Reassessment of the Skull of Camptosaurus; pp. 49–67 in K. Carpenter (ed.), Horns and Beaks: Ceratopsian and Ornithopod Dinosaurs. Indiana University Press, Bloomington.
  • Gilmore, C. W. (1909). Osteology of the Jurassic reptile Camptosaurus, with a revision of the species of the genus, and description of two new species. Proceedings U.S. National Museum, 36: 197-332.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]