Théâtre des Variétés

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Théâtre des Variétés
StátFrancieFrancie Francie
Budova
Kód památkyPA00086094
Další informace
Souřadnice
UliceBoulevard Montmartre
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Théâtre des Variétés je divadelní sál v Paříži na bulváru Montmartre ve 2. obvodu, kde se konala varieté. Divadlo bylo otevřeno v roce 1807 a je jedním z nejstarších pařížských divadel, která jsou stále v provozu. Od roku 1974 jsou jeho fasáda, vestibul a sál chráněny jako historická památka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Marguerite Brunetová (zvaná Mademoiselle Montansier) již jako majitelka divadla ve Versailles otevřeného v roce 1777 se za Francouzské revoluce v roce 1790 usadila v Paříži a získala Théâtre Beaujolais pod arkádami Palais-Royal, které přejmenovala na Variété-Montansier, poté jednoduše na Variété. Za konzulátu byla v roce 1803 uvězněna kvůli dluhům, předtím než bylo nařízeno vyklizení jejího souboru, jehož úspěch zastínil sousední Théâtre-Français.

Montansier přijatá Napoleonem získala ve věku 77 let jeho pomoc a ochranu. V čele Société des Cinq nechala postavit nový sál na velkých bulvárech, v pozůstatcích zahrad bývalého paláce Montmorency-Luxembourg, poblíž Passage des Panoramas. Divadlo, které navrhli architekti Jacques Cellerier a Jean-Antoine Alavoine, bylo slavnostně otevřeno 24. června 1807.

Právě v Théâtre des Variétés se 20. června 1907 konalo první promítání filmu L'Enfant prodigue Michela Carré,[1] považovaného za první celovečerní film (90 minut) vyrobený v Evropě.[2]

V roce 2010 se 50 pařížských soukromých divadel sdružených v rámci Asociace na podporu soukromého divadla (ASTP) a Národní unie režisérů a provozovatelů soukromých divadel (SNDTP), jejímž je Théâtre des Variétés členem, rozhodlo spojit své síly pod společnou organizaci Théâtres parisiens associés (Sdružená pařížská divadla).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Théâtre des Variétés na francouzské Wikipedii.

  1. ROBERTSON, Patrick. Film Facts. [s.l.]: Watson-Guptill, 2001. Dostupné online. ISBN 978-0-8230-7943-8. S. 9. 
  2. PINEL, Vincent. Le cinéma muet. [s.l.]: Larousse, 2010. ISBN 978-2-03-584339-5. S. 92. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]