Termotisk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Termotisk je technologie tisku, při které se obraz tiskne na speciální papír (termopapír), jenž mění barvu působením tepla.

Princip[editovat | editovat zdroj]

Princip termotisku spočívá v tom, že tisková hlava obsahuje řadu polovodičových topných tělísek, které se zahřívají průchodem elektrického proudu a při styku s termo citlivou vrstvou papíru výrazně mění barvu (černá). Termotisk se hodí především pro tisk pokladních účtenek nebo potvrzení z platebních terminálů. Proto se tiskový materiál dodává zejména v kotoučcích s dutinkou. Existují i kotoučky ECL (Extra core less),které jsou bezdutinkové a umožňují tak vyšší návin materiálu. Pro reklamní nebo prezentační účely lze kotoučky z termo papíru po obou stranách potisknout technologií ofsetového či flexo tisku. Potisky kotoučků mohou mít také bezpečnostní charakter. Využívají se především proti falšování dokladů např. jízdenky pro autobusovou dopravu, vstupenky apod.

Skladování[editovat | editovat zdroj]

Při skladování produktů termotisku je nutno zachovat určité podmínky. Ideální skladovací podmínky pro všechny druhy papírů jsou při teplotě 20 ºC ±5 ºC a relativní vlhkosti 60 % ±10 %. Pro termocitlivý papír je také nutné dodržovat tyto podmínky skladování pro uchování kvalitního záznamu po garantovanou dobu trvanlivosti:

V případě nedodržení skladovacích podmínek může dojít až ke ztrátě definovaných vlastností termopapíru.

Problematické chemikálie v termopapírech[editovat | editovat zdroj]

Pro výrobu termocitlivých papírů se používají problematické chemikálie, například o bisfenol A, který patří mezi látky schopné narušovat hormonální systém. V Evropské unii byl proto zařazen na seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Miroslav Šuta, Vladimír Šťovíček: Proč nedávat účtenky do kompostu? I na zahradě myslete na své zdraví, Zdraví v cajku, Český rozhlas Plzeň, 3. května 2017

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

https://www.stepa.cz/pokladni-kotoucky-termo