Termopapír

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Účtenka na termopapíru. Zdroj tepla v blízkosti papíru zabarví papír.
Role papíru pro termofax.

Termopapír je speciální jemný papír, který je potažen chemickou látkou (často obsahující bisfenol A), která způsobuje, že mění barvu při vystavení teplu. Používá se v termotiskových tiskárnách a zejména v levných nebo lehkých zařízeních, jako jsou například počítací stroje, platebních pokladnách a platebních terminálech.

Povrch papíru je potažen směsí barviva v pevné fázi a vhodné matrice: například kombinace fluoranu leuco dye. Když se matrice zahřeje nad teplotu tání, barvivo reaguje s kyselinou, posune se do zbarvené formy a změněná forma se potom konzervuje v metastabilním stavu, pokud matrice ztuhne dostatečně rychle. Reakční kyselinou v tepelném papíru je často bisfenol A (BPA).

Obvykle se nátěr po zahřátí zbarví načerno, ale někdy se používají nátěry modré nebo červené. Otevřený zdroj tepla, jako je např. plamen, může zabarvit papír; podobně pokud se nehtem rychle přejede přes papír, také se vytvoří dostatek tepla z tření tak, že se na něm objeví viditelná stopa.

Vícebarevný termální papír byl poprvé dostupný na počátku devadesátých let 20. století se zavedením systému Fuji Thermo-Autochrome (TA).[1] Následně byl na počátku nultých let 21. století vyvinut systém Polaroid Zink ("systém nulového inkoustu").[2] Obě tyto metody se opírají o vícevrstvé nátěry se třemi oddělenými barevnými vrstvami, ale pro nezávislou aktivaci každé vrstvy se používají různé metody.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thermal paper na anglické Wikipedii.

  1. U. S. Patent 5,216,438, Direct color thermal printing method for optically and thermally recording a full-color image on a thermosensitive recording medium, by S. Nakao, N. Katsuma and A. Nagata, Fuji Photo Film Co. (1993).
  2. U. S. Patent 7,166,558, Thermal imaging system, Bhatt et al., (2007).