Tepelný motor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tepelný motor je stroj, který přeměňuje část vnitřní energie paliva na mechanickou práci. Účinnost ηmax ideálního tepelného motoru je tím větší, čím vyšší je (termodynamická) teplota ohřívače T1 a nižší teplota chladiče T2 dle vzorce

ηmax = 1 – T2/T1

Rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Motory s vnějším spalováním[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Motor s vnějším spalováním.

Motor s vnějším spalováním je tepelný stroj, který využívá tlakovou energii plynu, získanou spálením paliva, ale vždy mimo tento motor, která v motoru následně vykonává práci. Pracovní látkou může být ohřátý plyn nebo spaliny. U parního stroje a parní turbíny je pracovní látkou pára, získávaná z parního kotle mimo motor. U Stirlingova motoru je pracovní látkou obvykle vzduch.

Motory s vnitřním spalováním[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Spalovací motor.

U těchto motorů probíhá spalování paliva přímo v pracovním prostoru motoru a pracovní látkou je plyn, který hořením paliva vzniká. Pro své vlastnosti se tyto motory prosadily hlavně jako pohonné jednotky dopravních prostředků. Vzhledem k vysokým tlakům a teplotám během spalování, které jsou třeba pro dosažení dobré účinnosti, jsou ovšem také výrazným zdrojem znečištění životního prostředí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]