Motor s vnějším spalováním

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Newcomenův parní stroj

Motor s vnějším spalováním je tepelný stroj, který využívá tlakovou energii plynu, získanou spálením paliva, ale vždy mimo tento motor, která v motoru následně vykonává práci. Pracovní látkou může být ohřátý plyn nebo spaliny.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Při stejném výkonu jsou tyto motory často těžší a méně kompaktní než motory s vnitřním spalováním. Příčinou je to, že obsahují výměník tepla, prostřednictvím kterého se ohřívá pracovní látka. Mohou však být účinnější a jsou méně závislé na typu a kvalitě použitého paliva. Též mohou dosahovat nižších emisí oxidů dusíku, protože spalování probíhá při nižších tlacích a teplotách.

Parní turbína[editovat | editovat zdroj]

Dobrým příkladem je parní turbína. Teplo ze spáleného paliva se v ohřívači předá vodě, která se přeměňuje na páru. Ta je vedena potrubím do turbíny, tvořené skupinou lopatek na rotoru. Přehřátá pára expanduje a proudí skrz turbínu, přičemž tlačí na lopatky, které roztáčejí rotor. Z rotoru se odebírá užitečná práce. Na výstupu z turbíny má pára o mnoho nižší teplotu, protože odevzdala část své tepelné energie rotoru.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]