Teorie racionální volby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Teorie racionální volby či teorie racionálního jednání (často se používá také anglický název Rational choice theory nebo Rational action theory) je označení pro ty společenskovědní přístupy, které vysvětlují chování lidí a sociální jevy na základě předpokladu, že jednotliví aktéři se chovají racionálně v ekonomickém smyslu. To v kontextu teorie racionální volby znamená, že jednotliví jednající jedinci mají vyjasněné a konzistentní (byť nikoli nutně mezi sebou shodné) preference a snaží se svým jednáním maximalizovat svůj užitek.

Ve vlastní ekonomické vědě je podobný přístup běžný již od klasických teoretiků 18. a 19. století. Nové na teorii racionální volby je, že se předpoklad racionálních a individualistických aktérů aplikuje i na jevy, které dříve tradičně zkoumala sociologie, teoretická právní věda, religionistika a další sociální vědy. Teoretici racionální volby jako Gary S. Becker, James M. Buchanan či Mancur Olson tak aplikovali ekonomickou metodologii na jevy jako je chování zločinců, hledání životního partnera či kolektivní vyjednávání.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BECKER, Gary S. Teorie preferencí. Praha: Grada/Liberální institut, 1997. ISBN 80-7169-463-0. (česky) 
  • BUCHANAN, James M. Politika očima ekonoma. Praha: Liberální institut, 2002. ISBN 80-86389-21-9. (česky) 
  • OLSON, Mancur. The Logic of Collective Action : Public Goods and Theory of Groups.. Cambridge: Harvard University Press, 1971. (anglicky)