Tchädžo (Čoson)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tchädžo
King Taejo Yi 02.jpg
Narození 11. října 1335
Hamhung
Úmrtí 24. května 1408 (ve věku 72 let)
Hansongbu
Místo pohřbení Královské hrobky dynastie Čoson
Povolání voják a vládce
Manžel(ka) Queen Sinui
Lady dju
Consort Seong of the Wonju Won clan
Queen Sindeok
Lady Kim HwaYi
Děti Prince Jinan
Jeongjong of Joseon
Tchedžong
Yi Banggan
Yi Bang-Seok
Kyungshin
Kyungsun
Kyungsoon
Sunsinongču
Uiryeong
Yi Bang-ui
Yi Bangbon
… více na Wikidatech
Rodiče Yi Jachun a Queen Uihye
Rod House of Yi
Příbuzní Čǒnghwa, Ǔian, Wanpchung a Jǒngseng (sourozenci)
Funkce čosonský král (1392–1398)
Podpis Tchädžo – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tchädžo (korejsky 태조, 27. října 133524. května 1408), narozen jako I Song-gje (korejsky 이성계) a přejmenován I Dan (korejsky 이단), byl zakladatel a první král korejského státu Čoson, vládl v letech 13921398.

Život[editovat | editovat zdroj]

I Song-gje pocházel ze severovýchodní Koreje, narodil se roku 1335. Korea byla do poloviny 50. let 14. století součástí mongolské říše Jüan a předkové I Song-gjea zaujímali vysoké posty v jüanské administrativě. Jeho otec I Dža-čchun byl generálem korejské armády, I Song-ge následoval jeho příkladu. Získal popularitu v úspěšných bojích s Mongoly, japonskými piráty wo-kchou útočícími na pobřeží, porazil armádu čínských protimongolských povstalců – rudých turbanů, která vtrhla do Koreje. Během 80. let se korejský dvůr rozdělil na dvě strany – skupinu v čele s generálem I Song-gjem, orientovanou na podporu čínské říše Ming, která vyhnala z Číny jüanské armády, a skupinu v čele s generálem Čchö Jongem, která dávala přednost podpoře jüanských Mongolů.

Spory I Song-gje vyřešil obrácením armády (která měla za úkol invazi do mingského poloostrova Liao-tung) proti hlavnímu městu, kde provedl státní převrat, odstranil opozici a dosadil nového krále Čchanga. Už následující rok ho vyměnil za krále Kongjanga, kterého ponechal na trůnu tři roky. Roku 1392 krále sesadil a sám nastoupil na trůn, přitom přejmenoval stát z Korjo na Čoson („Země jitřní svěžesti“).

Po nástupu na trůn navázal a udržoval diplomatické styky s okolními i vzdálenějšími státy, Japonskem a královstvím Rjú-kjú, Ajuthajou (v Thajsku), a zejména zlepšil vztahy s mingskou Čínou, i když mingský císař Chung-wu nespěchal s uznáním změn v Koreji.

Podporoval buddhismus. Reorganizoval armádu, když v zájmu převahy královské armády rozpustil vojska „silných domů“, výjimku měli pouze jeho synové, jejichž oddíly naopak posílil. Koncem 80. let provedl zemědělskou reformu, v níž zabavil a přerozdělil statky promongolské strany a navrátil státu nelegálně zcizené pozemky, roku 1390 nechal sestavit nový katastr, stanovil a omezil daně placené rolníky z půdy.

Roku 1392 jmenoval následníkem svého osmého syna I Pang-seoka. Roku 1398 však jeho pátý syn I Pang-won provedl státní převrat, zabil prvního ministra Čong Do-čona a přiměl otce k abdikaci. Trůn zprvu předal svému staršímu bratru I Pang-gwaovi (král Čongdžong), roku 1400 se králem stál sám (král Tchädžong).

I Song-gje zemřel roku 1408, znám je pod svým posmrtným jménem jako král Tchädžo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Тхэджо (ван Чосона) na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]