Tatranky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tatranky
Tatranky
Tatranky
Základní informace
Kategorieoplatka
Místo původuČeskoslovensko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tatranky jsou tradiční šestivrstvé oplatky s náplní a s čokoládovou polevou, která se v původní verzi nachází pouze po obvodu. Ačkoliv i jednotlivé kusy jsou na obalu označeny množným číslem, v běžném jazyce i v propagačních materiálech se pro jednotlivé kusy používá i označení tatranka.[1] Název zobecněl tak, že jím jsou často hovorově označovány i podobné konkurenční výrobky s jinými názvy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé byly vyrobeny a pojmenovány v roce 1945. Zpočátku, při ruční výrobě, měly trojúhelníkový tvar jako štíty hor, z čehož byl také odvozen jejich název, ale vzhledem ke komplikovanější výrobě oplatek trojúhelníkovitého tvaru (aplikace polevy a balení při sériové výrobě) byl nakonec zvolen tvar obdélníkový. Technologii výroby vynalezl pracovník Vilém Škvarlo. Náplň byla původně oříšková, později také čokoládová a arašídová. Po roce 1989 se objevily další příchutě, ale také se snížil počet oplatkových plátků z šesti na pět. V roce 1960 vznikla verze, která měla čokoládovou polevu po celé ploše oplatky, ale vzhledem k vyšší potřebě čokolády bylo od její výroby upuštěno. Začala se opět vyrábět až po roce 1989, a to pod názvem čokotatranky.

Tatranky vyráběla firma Theodor Fiedor, která byla zestátněná a v roce 1947 začleněna do státního podniku Československé čokoládovny n.p., nyní Opavia.[2] Vyrábějí se však i na Slovensku.

V ČR se v prodejní síti nacházejí Tatranky především od výrobců Opavia a Pečivárne Sereď (Sedita). Složení Tatranek prodělalo od revoluce značný vývoj – pro zlevnění výroby klesl podíl náplně (oříšků, arašídů apod.). Snížil se váhový podíl čokoládové polevy, která je na obvodu sušenky. Došlo k velkému navýšení procentuálního podílu rostlinných tuků – dříve se používaly ztužené tuky různého původu – nyní hlavně rostlinné tuky na bázi palmového a řepkového oleje. Dále se navýšil procentuální podíl vody a cukru.

Výrobci se od sebe hodně liší technologií výroby – Opavia vyrábí Tatranky a Horalky s vyšším podílem cukru a rostlinných tuků na bázi palmového oleje. Dále arašídové Tatranky už vyrábí bez arašídů – v rámci „optimalizace produktového portfolia“ – pouze s umělou příchutí.[3] Dříve podíl arašídů tvořil až 10 % z váhy výrobku.

SEDITA-Pečivárne Sereď používají palmový, kokosový, bambucký a slunečnicový olej a o něco menší podíl cukru. V oříškových a arašídových verzích důsledně dodržuje podíl cca 8 % ve váze výrobku. Existují i varianty Tesco, Clever, atd. – značek obchodníků, kteří si nechávají Horalky a Tatranky vyrábět v různých firmách – často s ještě vyšším podílem rostlinných tuků a cukru – viz složení jednotlivých výrobků na obale.

Dalšími novějšími variantami jsou „3D Tatranky“ (s kousky lískových oříšků) a „Minitatranky“ (v menší velikosti).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost, Academia, Praha 1994, ISBN 80-200-0493-9, str. 444: tatranka, -y oplatkový řez s okraji máčenými v čokoládě
    http://www.tatranky.cz/tatranky.html – „alespoň jednu Tatranku si koupí…“
    http://ekonomika.idnes.cz/tiskni.asp?r=ekonomika&c=A050609_140552_ekonomika_maf „Tatranka se tenkrát prodávala za korunu a šedesát haléřů.“
  2. https://opavsky.denik.cz/zpravy_region/fidor20071203.html - U zrodu slavné oplatkářské firmy stál Theodor Fiedor
  3. Arašídové tatranky bez arašídů, Stream.cz, 26. 1. 2015

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Historie tatranek (iDnes, 10. 6. 2005)
  • Tatranky (sponzorský projekt pro podporu návratu čtyř druhů ohrožených zvířat do přírody, červenec a srpen 2006)