Synchronní dráha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Synchronní dráhy kolem Země s inklinací 30° (zeleně) a 63,4° (modře)

Synchronní dráha je typ oběžné dráhy, jejíž perioda oběhu je synchronizovaná s periodou rotace obíhaného tělesa a směr pohybu po této dráze je ve stejném směru jako smysl rotace obíhaného tělesa.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Doba oběhu družice (umělé i přirozené) a doba rotace obíhaného tělesa tedy musí být navzájem v celočíselných násobcích. Následkem této konstelace se obíhající satelit pravidelně objevuje na stejném místě na obloze. V případě, že dráha tělesa má nulovou excentricitu, nulový sklon dráhy a dobu oběhu stejnou jako doba rotace obíhaného tělesa, bude se těleso pozorovateli na povrchu jevit jako nehybné. V případě nenulového sklonu dráhy bude těleso oscilovat mezi severem a jihem. Eliptická dráha způsobí oscilace mezi západem a východem. Kombinace obou pohybů vytvoří pomyslnou číslici osm, v případě pozorování slunce z povrchu planety se jí říká Analema.

Příkladem této dráhy jsou Pluto a Charon, nebo komunikační satelity. Synchronní dráha bývá označována podle centrálního (obíhaného) tělesa, u Země to je geosynchronní dráha, u Marsu areosynchronní dráha, pro slunce heliosynchronní dráha a podobně. Speciálními druhy synchronních drah jsou geostacionární, nebo semisynchronní dráhy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Synchronous orbit na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]