Sylvia Hoeksová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sylvia Hoeksová
Sylvia Hoeksová, 2016
Sylvia Hoeksová, 2016
Rodné jméno Sylvia Gertrudis Martyna Hoeks
Narození 1. června 1983 (37 let)
Maarheeze, NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Alias Sylvia Hoecks
Sylvia Hoek
Alma mater Maastricht Academy of Dramatic Arts
Aktivní roky od 1997 (modeling)
od 2005 (herectví)
Umělecké ceny
Zlaté tele Nizozemského filmového festivalu
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
2007 – Duška
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sylvia Hoeksová, rodným jménem Sylvia Gertrudis Martyna Hoeks (* 1. června 1983 Maarheeze, Severní Brabantsko), je nizozemská herečka a modelka, která na filmovém plátně debutovala v roce 2005 vedlejší rolí ve francouzském dramatu Frankie. Mezi lety 2011–2015 hrála hlavní postavu fotografky Iris Hoegaardeové v nizozemském seriálovém thrilleru Overspel.

V roce 2017 se objevila v menší úloze Villeneuvovy sci-fi dystopie Blade Runner 2049.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se roku 1983 v nizozemské obci Maarheeze, ležící na území provincie Severní Brabantsko. Během středoškolských studií byla objevena modelingovou agenturou Elite a na evropském kontinentu se věnovala profesi modelky. Po ukončení střední školy v roce 2002 byla přijata na amsterdamskou Theaterschool i maastrichtskou divadelní akademii, kterou si zvolila k přípravě své herecké profese.

Herecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

První televizní rolí se roku 2005 stala hlavní postava Nicolette v nizozemském snímku Staatsgevaarlijk. Filmový debut prožila v téže sezóně rolí modelky ve francouzském nízkorozpočtovém dramatu Frankie. Mezi lety 2005–2009 se objevovala jako Sonja Loomanová v psychologickém seriálu Vuurzee vysílaném na veřejnoprávní stanici Nederland 3.

V roce 2007 ji režisér Jos Stelling obsadil do dramatu Duška, kde ztvárnila prodavačku popcornu v kině, objektu milostné touhy hlavního hrdiny. Herecký výkon jí vynesl cenu Zlatého telete pro nejlepší herečku ve vedlejší roli na utrechtském Nizozemském filmovém festivalu. Roku 2014 se stala na nizozemském festivalu Film by the Sea první laureátkou Ceny Sylvie Kristelové, pro herečku představující zdroj inspirace a pokračování kulturního odkazu Kristelové.[1]

Na mezinárodní scéně na sebe upozornila v roce 2013 v italské mysteriozní krimiromanci Nejvyšší nabídka pod režijním vedením Giuseppa Tornatoreho jako záhadná samotářská dedička Claire Ibbetsonová. Stejnou sezónu se objevila i v komedii Bro's Before Ho's jako hlavní postava Anna. V dubnu 2016 si ji vybral kanadský režisér Denis Villeneuve pro jednu z vedlejších postav sci-fi Blade Runner 2049, sequelu natočeného třicet pět let po původním snímku Blade Runner.[2]

Herecká filmografie[editovat | editovat zdroj]

Film a televize[editovat | editovat zdroj]

Na Berlinale 2011

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Sylvia Hoeks na anglické Wikipedii a Sylvia Hoeks na nizozemské Wikipedii.

  1. Sylvia Hoeks wint eerste Sylvia Kristel Award [online]. Sanoma Digital The Netherlands B.V. NU, 2014-09-05 [cit. 2017-08-17]. Dostupné online. (nizozemsky) 
  2. Galuppo, Mia. Dutch Actress Sylvia Hoeks Joins Cast of 'Blade Runner' [online]. The Hollywood Reporter, 26-04-2016 [cit. 2016-04-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]