Přeskočit na obsah

Svobodná hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svobodná hora
Vrchol640 m n. m.
Prominence153 m ↓ Velký Bor[1]
Izolace5,2 km → Hrad
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Šumavského podhůří
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříŠumavské podhůří / Bavorovská vrchovina / Netonická vrchovina
Souřadnice
Svobodná hora
Svobodná hora
PovodíBlanice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svobodná hora (640[2] m n. m.) je významný bod Netonické vrchoviny, která je okrskem Bavorovské vrchoviny v Šumavském podhůří.[3] Svobodná hora je nejvyšší vrchol Chelčické vrchoviny, která je podokrskem Netonické vrchoviny. Nachází se na pravém břehu řeky Blanice, 2 km východně od Bavorova a 5 km jihozápadně od Vodňan.

Zhruba 130 metrů jihozápadně od vrcholu se nachází vyhlídka na šumavské vrcholy Boubín a Bobík. Nedaleko od vrcholu se nachází krucifix, na vrcholu ateistický památník odkazující se na Neviditelného růžového jednorožce a rozhledna Haniperk.

NA vrcholu se stýkají katastry Bavorova, Vodňan a Stožic (katastrální území Křepice u Vodňan)

Flora[editovat | editovat zdroj]

Hora je porostlá převážně smrky a buky. Na západním svahu Svobodné hory v údolí Blanice se nachází přírodní památka Bavorovská stráň, jsou zde chráněna druhově bohatá luční společenstva.

Rozhledna[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Haniperk.

Dne 28. října 2019 byla na Svobodné hoře slavnostně otevřena 24,5 m vysoká rozhledna.[4] Vyhlídková plošina je ve výšce 21 m. Investorem bylo Město Vodňany, které získalo finanční podporu z Programu rozvoje venkova.[5] Rozhledna se nazývá Haniperk, jméno vzešlo z veřejné ankety.[6]

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Z rozhledny je možno spatřit na jihovýchodě zámek Hluboká, kostel na Rudolfově u Českých Budějovic, České Budějovice, Novohradské hory a horu Kleť s vysílačem, na jihu vrcholy Chlum, Knížecí Stolec a Libín, na jihozápadě šumavské hory Bobík, Boubín a na západě Mařský vrch u Vimperka s vysílačem. Dále zříceninu Helfenburk u Bavorova a město Bavorov a na severu města Písek a Protivín. Na západě pak blízké město Vodňany a na obzoru jadernou elektrárnu Temelín.

NS Stožice[editovat | editovat zdroj]

K vrcholu kopce vede naučná stezka Stožice. https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-stozice/

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2024-02-04]. Dostupné online. 
  3. HRADECKÝ, Roman. Netonická vrchovina, neznámý název ve známé krajině.. Šlápoty.cz [online]. 2012-03-06 [cit. 2024-02-04]. Dostupné online. 
  4. Informační centrum Vodňany. Informační centrum Vodňany [online]. [cit. 2019-11-04]. Dostupné online. 
  5. ZM vyhlídková věž Svobodná Hora: Vodňany. www.vodnany.eu [online]. [cit. 2019-11-04]. Dostupné online. 
  6. ALEŠOVÁ, Klára. Vodňany otevírají novou rozhlednu na Svobodné Hoře. strakonicky.denik.cz. 2019-10-25. Dostupné online [cit. 2019-11-04]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]