Světové dny mládeže 1995

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Světové dny mládeže 1995 byly celkově 8. celosvětovým setkáním mládeže pořádaným katolickou církví od roku 1984. Konaly se od 10. do 15. ledna 1995 v Manile na Filipínách. Bylo to poprvé, kdy se tato akce uskutečnila na půdě asijské země. Jednalo se zároveň o celkově druhou návštěvu Filipín papežem Janem Pavlem II., který setkání předsedal. Heslem těchto světových dnů mládeže byl úryvek z Janova evangelia: „Jako mne poslal Otec, tak já posílám vás.“ J 20, 21 (Kral, ČEP)

Mladí poutníci se shromáždili z mnoha různých částí světa, aby společně oslavovali Boha, poznávali jiné kultury a mluvili mezi sebou jako „bratři a sestry“. Událost provázelo mnoho různých akcí včetně „Barrio Fiesta“, kam bylo možno chodit za společností a zábavou. Během těchto dnů se navíc konaly bohoslužby téměř ve všech katolických kostelech na Filipínách. Závěrečnou mši svatou, konající se v Luneta Parku, navštívilo podle odhadů více než 5 milionů lidí, což je stávající historický rekord účastníků papežského setkání. Někteří se domnívají, že se jednalo o vůbec největší křesťanské setkání v historii, nicméně to nelze říci s jistotou.

Osm let poté se měl Jan Pavel II. ještě jednou vydat na Filipíny, kde se konalo světové setkání rodin v roce 2003. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu se však tato cesta již neuskutečnila a tak jeho návštěva v roce 1995 byla i jeho poslední.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku World Youth Day 1995 na anglické Wikipedii.

Souvisící články[editovat | editovat zdroj]