Suomenlinna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Suomenlinna
Světové dědictví UNESCO
Suomenlinna.jpg
Smluvní stát FinskoFinsko Finsko
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, vi
Odkaz 583 (anglicky)
Oblast Evropa a Severní Amerika
Zařazení do seznamu
Zařazení 1991 (15. zasedání)
Dělo v pevnosti

Suomenlinna (dříve Sveaborg) je námořní obrannou pevností, rozkládající se na osmi dodnes obydlených ostrovech před vjezdem do přístavu finského hlavního města Helsinky a má současně i statut předměstí Helsinek. Pět ostrovů (Kustaanmiekka, Pikku Mustasaari, Iso Mustasaari, Länsi-Mustasaari a Susisaari) je spojeno několika mosty (další tři jsou Särkkä, Lonna a Pormestarinluodot). Plocha všech ostrovů činí 0,8 km², žije zde kolem 850 obyvatel.

Pevnost se začala budovat roku 1748 (Finsko bylo tehdy ještě součástí švédského království), když Petr Veliký založil Petrohrad a pevnost Kronštadt a začal si tím nárokovat vliv v Baltickém moři. Pro svůj význam byla pevnost často nazývána Gibraltarem severu. Při obsazení Finska ruskou armádou v roce 1808 připadla pevnost Rusku až po dohodnuté kapitulaci. Součástí Finska se stala až roku 1918, tedy rok po vyhlášení nezávislosti; byla totiž využívána bělogvardějci jako vězení.

Ostrovy, které jsou velice snadno dosažitelné z Helsinek, jsou oblíbeným turistickým cílem; na ostrovech existuje několik muzeí (částečně ve volné přírodě), řada umělců zde provozuje svá studia.

Své dnešní jméno Suomenlinna (česky: Finský hrad) dostala pevnost až po získání nezávislosti, setkat se však lze i s původním švédským názvem Sveaborg (česky: Švédský hrad). Roku 1991 byl komplex staveb zařazen na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]