Stephen LaBerge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stephen LaBerge
Narození 1947 (72–73 let)
Alma mater Stanfordova univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Stephen LaBerge (* 1947) je psycholog v oblasti vědeckého studia lucidního snění. V roce 1967 získal titul bakaláře v oboru matematiky. Začal zkoumat lucidní snění v psychofyziologii na Stanfordově univerzitě.Vyvinul techniku umožňující sebe a jiné lidi dostat do lucidního snu nejvíce pozoruhodná technika je MILD (mnemotechnické indukce lucidního snu), která byla nezbytná pro mnoho forem experimentování. V roce 1987, založil Institute, organizaci, která podporuje výzkum lucidní snění, stejně jako kurzy pro širokou veřejnost o tom, jak dosáhnout lucidního snu.První signál zažil z potvrdil Alan Worsleye za studium v ​​Anglii, ale jeho skupina se zveřejňuje své výsledky až později. I když tato technika je jednoduchá, otevře široké možnosti nových výzkumů snů a shazuje tak jiné odborné vědce, popř. oneirology.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Stephen LaBerge, Ph.D., se narodil roku 1947. Jako syn důstojníka vojenského letectva měl šanci vidět kus světa a záhy si vybudoval živý zájem o vědu jako nástroj k pochopení vesmíru, v němž žijeme.

Po dvou letech studia matematiky na Univerzitě v Arizoně získává roku 1967 bakalářský titul a pouští se do studia fyzikální chemie na Stanfordově univerzitě. Po přerušení stráveném hledáním Svatého grálu se na Stanford vrací, aby zde položil základy svého průkopnického výzkumu lucidního snění.

V roce 1980 získává doktorát z psychofyziologie a díky úspěšným experimentům ve spánkové laboratoři se mu daří s konečnou platností přesvědčit vědeckou komunitu o existenci lucidního snění. Od té doby zde pokračuje ve své práci, studiu lucidních snů a psychofyziologických vztahů mezi různými stavy vědomí. V roce 1988 zakládá Lucidity Institute, jehož cílem je výzkum potenciálu vědomí a aplikace získaných poznatků k zlepšení kvality lidského zdraví a života.