Stará Huť (Petrovice II)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Stará Huť
Dům v zatáčce
Základní informace
Charakter sídla malá vesnice
Počet obyvatel 20 (2001)
Domů 19 (2009)
Lokalita
PSČ 285 10
Obec Petrovice II
Okres Kutná Hora
Historická země Čechy
Katastrální území Staré Nespeřice (7,28 km²)
Zeměpisné souřadnice
Stará Huť
Stará Huť
Další údaje
Kód části obce 120294
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stará Huť (německy Althütten) je malá vesnice, část obce Petrovice II v okrese Kutná Hora. Nachází se asi 2,5 km na severovýchod od Petrovic. Je zde evidováno 19 adres.[1] Trvale zde žije 20 obyvatel.[2]

Stará Huť leží v katastrálním území Staré Nespeřice o výměře 7,28 km2.

Skelná huť[editovat | editovat zdroj]

Název Stará huť získala obec od skelné hutě založené před rokem 1680 za barona Freislebena jako součást čestínského statku. Majitel panství byl v roce 1680 zavražděn vzbouřenými sedláky a provoz huti byl na nějaký čas přerušen.

V roce 1686 se zde stal skelmistrem Kaufmann, který však jedné březnové noci v roce 1690 uprchl i s tovaryši, veškerým zařízením a dobytkem do nově založené sklárny v Božejově. Majitelka panství sice požadovala od uprchlého skelmistra plnou náhradu z porušené smlouvy a z ušlého zisku, ale odsouzen byl pouze k úhradě odvezeného inventáře a k omluvě.

V roce 1694 je uváděn ve zručské matrice jako skelmistr Tobiáš Adler. V huti u Nespeřic zaměstnával převážně bratry a později i syny. Huť vzkvétala a Tobiáš ji provozoval až do roku 1721, kdy odešel se synem Tobiášem do sklárny v Rožmitálu pod Třemšínem. Starou Huť u Nespeřic převzal po otci Jan Bedřich Adler, který se téhož roku oženil s Evou Terezii Gattermayerovou.

Huť byla zrušena v roce 1731 údajně pro nedostatek dřeva. Jan Bedřich založil blíže ke Kácovu pod obcí Kněž huť Marienthal. Zde ukončil provoz roku 1744, kdy koupil statek Rušínov a Modletín a založil zde další sklárnu. Sklárna ve Staré Huti byla obnovena v letech 1810–1830, kdy zde byl skelmistrem svobodník Jan Štrobl.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Usedlost čp. 11

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počet domů podle databáze ministerstva vnitra k 9. říjnu 2009
  2. Počet obyvatel dle sčítání lidu, domů a bytů podle databáze ČSÚ 2001

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]