Přeskočit na obsah

Stadion Jožky Silného

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stadion Jožky Silného
PolohaObvodová 3607/19, 767 01 Kroměříž, Česko
UliceObvodová
Souřadnice
Otevření1989
VlastníkMěsto Kroměříž
Povrchtráva
Bývalé názvy
Stadion SK Hanácká Slavia Kroměříž
Týmy
SK Hanácká Slavia Kroměříž
VTJ Kroměříž (zanikl)
Kapacita
1 569 (759 sedících)
Rozměry
105 × 68 m
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stadion Jožky Silného je fotbalový stadion v Kroměříži na Obvodové ulici, kde se nachází i plavecký bazén a zimní stadion.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska ve vchodu na stadion

Stadion je domovským hřištěm fotbalového klubu SK Hanácká Slavia Kroměříž založeného v roce 1919. Ta nejprve působila na hřišti v Podzámecké zahradě a od roku 1923 na „Rejdišti“ vybudovaném ve středu cyklistického velodromu. V období druhé světové války využíval „Rejdiště“ fotbalový klub MSV Kremsier, který patřil pod pozemní jednotky Wehrmacht.[1] Hanácká Slavie se v té době musela opět spokojit s hřištěm v Podzámecké zahradě. Později na hřišti také působil fotbalový klub VTJ Kroměříž. Po krátkém působení na atletickém stadionu se Hanácká Slávia přesunula na nový stadion vybudovaný v roce 1989. Z „Rejdiště“ se stalo jen školní hřiště a na zbývající části areálu vyrostla kolonie rodinných domků.[2]

Dne 18. června 2022 byl stadion v rámci akce „Kanonýři v Kroměříži“ přejmenován na Stadion Jožky Silného. U vchodu byla kroměřížskému rodákovi Jožkovi Silnému instalována pamětní deska.[3] Do té doby se jmenoval Stadion SK Hanácká Slavia Kroměříž.

Popis stadionu[editovat | editovat zdroj]

Vstup na stadion

Součástí areálu jsou tři travnaté plochy, a také jedno hřiště s umělým povrchem. Na stadionu je umělé osvětlení s intenzitou 1 200 luxů a automatický zavlažovací systém. Stadion má kapacitu 1 569 osob, z toho 759 krytých míst pro sedící diváky.[4] Vybavení stadionu je provedeno v klubových červenobílých barvách. Fanouškům (vlajkonošům) hostů je vyhrazen nekrytý samostatný sektor na stání vedle hlavní tribuny s kapacitou 80 míst. Samostatný vchod do něj je zpřístupněn z ulice Kotojedská. Celé sportoviště je pod správou příspěvkové organizace Sportovní zařízení města Kroměříže.[3]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Z kroměřížského nádraží se ke stadionu lze dostat prostřednictvím MHD autobusovou linkou č. 4 nebo 6 a vystoupit na zastávce "Kaufland". Od železniční zastávky Kroměříž-Oskol na trati číslo 305 Kroměříž – Zborovice je vstup na stadion vzdálen cca 500 m. Na parkovišti u přilehlého supermarketu je k dispozici velké množství parkovacích míst.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HICKL, Karel; KNAPEK, Antonín Ing. 120 let kroměřížské kopané 1903 - 2023. Kroměříž: SK Hanácká Slavie, 2023. 40 s. 
  2. DUBOVSKÝ, Aleš. Z historie Kroměříže. Dějiny tělesné výchovy a sportu. Kroměříž: Saša A. Michajlovič, 1999. 168 s. 
  3. a b VONDRÁŠEK, Jan. Fotbalový stadion nese jméno kroměřížského rodáka, střelce Jožky Silného. www.szmk.cz [online]. Sportovní zařízení města Kroměříže, 2022-06-18 [cit. 2022-06-19]. Dostupné online. 
  4. Archivovaná kopie. www.hanackaslavia.cz [online]. [cit. 2018-04-25]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-04-26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]