Střední průmyslová škola chemická Pardubice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Střední průmyslová škola chemická Pardubice
Chybí zde svobodný obrázek
Právní forma příspěvková organizace
Zřizovatel Pardubický kraj
IČO 48161179
IZO 048161179
REDIZO 600012433
Ředitel Ing. Ptáček Jan
Zástupce

Mgr. Sankotová Dita

Mgr. Hojková Petra
Adresa Poděbradská 94, 530 09 Pardubice
Zeměpisné souřadnice
Počet žáků 1046
Oficiální web https://www.spsch.cz
Obory vzdělávání
Aplikovaná chemie

Požární ochrana

Bezpečnostně právní činnost

Kosmetické služby
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střední průmyslová škola chemická Pardubice (SPŠCH Pardubice) byla založena v únoru 1946 na popud chemických společností.[kdo?] Nejprve fungovala jako dvouletá a poté jako čtyřletá škola a v roce 1953 se konaly první maturitní zkoušky. Do roku 1953 byla chemická průmyslovka pod jedním ředitelstvím se Školou potravinářské technologie a po tomto roce se škola osamostatnila.

Bez vlastní budovy[editovat | editovat zdroj]

Protože škola neměla vlastní budovu, byly třídy rozmístěny v různých budovách po městě. Z těchto důvodů chtělo tehdejší Ministerstvo školství chemickou průmyslovku zrušit. To však vyvolalo mezi veřejností vlnu nevole.

Rok 1960[editovat | editovat zdroj]

Přes řadu komplikací byly nakonec v červnu 1960 škole přiděleny potřebné prostory v budově bývalého Okresního národního výboru v ulici Na Třísle. Po nutné rekonstrukci byla 1. září 1960 zahájena výuka. Nejprve bylo v nové školní budově zřízeno 11 učeben, laboratoř fyzikální chemie, kabinety fyziky, chemie a technologie, knihovna a tři administrativní místnosti. Souběžně s průmyslovou školou sídlila v budově Na Třísle také dvě učiliště a teprve po jejich odstěhování začátkem 90. let získala SPŠCH pro výuku celou budovu.

Stěhování[editovat | editovat zdroj]

V ulici Na Třísle byla chemická průmyslovka dlouhých 51 let. V létě 2011 však došlo k přestěhování do Poděbradské ulice do sousedství chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice. Škola se nyní nachází v zrekonstruovaných a moderních budovách. Největší změnu prošla budova laboratoří, které pokrývají rostoucí zájem o studii chemických oborů a splňují tak požadavky na kvalitní vyučování. Dále byla postavena hasičská věž a atletický ovál, laserová střelnice.

Nové obory[editovat | editovat zdroj]

Po prvním školním roce v nové budově začala SPŠCH nabízet mimo jiné i obory Požární ochrana, Bezpečnostně právní činnost, Kosmetické služby a Kadeřník. Poslední dva jmenované obory byly ke Střední průmyslové škole chemické přiřazeny na základě optimalizace středoškolského vzdělávání v Pardubickém kraji. V roce 2016 přibyl obor Chemik operátor v kombinované formě a dvouletý nástavbový obor Vlasová kosmetika. Díky tomuto nárůstu oborů se stala SPŠCH druhou největší průmyslovou školou v ČR.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]