Střední Atlas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Střední Atlas
الأطلس المتوسط
Střední Atlas
Střední Atlas

Nejvyšší bod 3 356 m n. m. (Jbel Bou Naceur)
Délka 350 km
Rozloha 23 000 km²

Nadřazená jednotka Atlas
Sousední
jednotky
Vysoký Atlas, Zaër Zaïane, Ríf, Plateau du Rekkam
Podřazené
jednotky
Jbel Ayachi, Massif de Tichchoukt, Jbel bou Iblane

Světadíl Afrika
Stát MarokoMaroko Maroko
Horniny vápenec
Povodí Um er-Rbia, Sebú, Mulúja
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střední Atlas (arabsky الأطلس المتوسط‎, [Al-aţlas al-mutawasiţ], francouzsky Moyen Atlas) je pohořímarockém vnitrozemí jihovýchodně od Fezu, které se táhne z jihozápadu na severovýchod a spojuje Vysoký AtlasRífem. Z jihu a východu ho ohraničuje údolí řeky Mulúja.

Jižně od Meknesu a Fezu přechází vrchovina nejdříve v tzv. Plochý Atlas a posléze ve vlastní Střední Atlas. Tato zvrásněná část je nejvíce zvednutá na východě, kde přesahuje 3 300 m. Prudký pád 700 až 800 m do údolí Mulúje je hranicí s Východomarockými náhorními stepmi.

Střední Atlas je bohatý na srážky (až 1000 mm) a řeky, které zde pramení, zavlažují značnou část Maroka. Sníh zde zůstává ležet 4 až 5 měsíců, jsou tu i lyžařská střediska (např. Azrou). Při tání sněhu v březnu a dubnu nejsou vzácné bleskové povodně.

Pohoří je tvořeno převážně vápencem s občasnými výlevy čediče. Hranice lesa leží v 2600 až 2800 m n. m. Lesy tvoří dub cesmínovitý (Quercus ilex), různé druhy opadavých dubů a atlaský cedr.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ludger Reichert: Geographie und Geologie. In: Erika Därr: Marokko, vom Rif zum Anti-Atlas, Reisehandbuch, pp. 84-88. Därr Reisebuch-Verlags GmbH, Hohenthann, 1990. ISBN 3-921497-81-7