Spojené uměleckoprůmyslové závody

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spojené uměleckoprůmyslové závody
Logo
Logo
Trebic up zavody.jpg
Základní údaje
Datum založeníTřebíč, 1918
Brno, 1920
Osudzaniklá, výrobu provozuje společnost Jitona
ZakladatelJan Vaněk
SídloBrno, Československo
Adresa sídlaNa příkopě 1096/21, Praha, 110 00, Česko
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéJan Vaněk, Jindřich Halabala, Vladimír Mareček
Charakteristika firmy
Oblast činnostinábytkářství
Produktynábytek
Identifikátory
IČO27397882
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spojené uměleckoprůmyslové závody, též UP závody byly významným československým výrobcem i prodejcem nábytku. Společnost sídlila v Brně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost má své počátky v roce 1918. U jejího zrodu stál Třebíčan Jan Vaněk, zakladatel Umělecko-průmyslových dílen. V roce 1920 došlo ke spojení třebíčského podniku s Továrním nábytkovým a stavebním stolařstvím královopolského podnikatele Karla Slavíčka. Tím vznikly Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně. Společnost byla zprvu živa z individuálních zakázek, avšak její vedení si uvědomovalo, že přichází čas masové výroby. Východiska tvorby (jednoduchý, účelný a praktický nábytek) i strategii jejího prodeje (důsledná propagace, po přechodnou dobu dokonce i prostřednictvím časopisu Bytová kultura, 19241925) po Vaňkovi převzal Vladimír Mareček. V roce 1930 se managementu společnosti objevuje Jindřich Halabala, pozdější ředitel a hlavní architekt.

V době, kdy už Spojené uměleckoprůmyslové závody náležely k největším výrobcům nábytku v Evropě,[1] byla společnost znárodněna (1946). V druhé polovině let šedesátých dvacátého století byl vystavěn nový závod v Rousínově, toho času největší a nejmodernější ve střední a východní Evropě.V roce 1986 bylo ministerstvem průmyslu rozhodnuto, že bude postavena nová hala v katastru Kožichovic u Třebíče. První etapa prací byla zahájena v květnu roku 1986 a ukončena v roce 1989.[2]

UP závody převzala akciová společnost Tusculum. Ta vznikla v roce 1991 a zahrnula tři podniky: rousínovský, brněnský a třebíčský. Společnost Tusculum v roce 2003 plně ovládla akciová společnost Jitona, o čtyři roky později došlo k jejich sloučení s tím, že zanikla společnost Tusculum.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Informace z prezentace společnosti Jitona a. s.
  2. MAREČEK, Vladimír. Výstavba UP závodů zahájena. Zpravodaj města Třebíče. 1. 1986, roč. 9, čís. 1, s. 7. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]