Přeskočit na obsah

Spojené uměleckoprůmyslové závody

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Spojené uměleckoprůmyslové závody
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založeníTřebíč, 1918
Brno, 1920
Osudzaniklá, výrobu provozuje společnost Jitona
ZakladatelJan Vaněk
SídloBrno, Československo
Adresa sídlaNa příkopě 1096/21, Praha, 110 00, Česko
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéJan Vaněk, Jindřich Halabala, Vladimír Mareček
Charakteristika firmy
Oblast činnostinábytkářství
Produktynábytek
Identifikátory
IČO27397882
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spojené uměleckoprůmyslové závody, též UP závody byly významným československým výrobcem i prodejcem nábytku. Společnost sídlila v Brně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost má své počátky v roce 1918. U jejího zrodu stál Třebíčan Jan Vaněk, zakladatel Umělecko-průmyslových dílen. V roce 1920 došlo ke spojení třebíčského podniku s Továrním nábytkovým a stavebním stolařstvím královopolského podnikatele Karla Slavíčka. Tím vznikly Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně. Společnost byla zprvu živa z individuálních zakázek, avšak její vedení si uvědomovalo, že přichází čas masové výroby. Východiska tvorby (jednoduchý, účelný a praktický nábytek) i strategii jejího prodeje (důsledná propagace, po přechodnou dobu dokonce i prostřednictvím časopisu Bytová kultura, 19241925) po Vaňkovi převzal Vladimír Mareček. V roce 1930 se managementu společnosti objevuje Jindřich Halabala, pozdější ředitel a hlavní architekt.

V době, kdy už Spojené uměleckoprůmyslové závody náležely k největším výrobcům nábytku v Evropě,[1] byla společnost znárodněna (1946). V druhé polovině let šedesátých dvacátého století byl vystavěn nový závod v Rousínově, toho času největší a nejmodernější ve střední a východní Evropě.V roce 1986 bylo ministerstvem průmyslu rozhodnuto, že bude postavena nová hala v katastru Kožichovic u Třebíče. První etapa prací byla zahájena v květnu roku 1986 a ukončena v roce 1989.[2]

UP závody převzala akciová společnost Tusculum. Ta vznikla v roce 1991 a zahrnula tři podniky: rousínovský, brněnský a třebíčský. Společnost Tusculum v roce 2003 plně ovládla akciová společnost Jitona, o čtyři roky později došlo k jejich sloučení s tím, že zanikla společnost Tusculum.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Informace z prezentace společnosti Jitona a. s.
  2. MAREČEK, Vladimír. Výstavba UP závodů zahájena. Zpravodaj města Třebíče. 1. 1986, roč. 9, čís. 1, s. 7. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]