Bedřichovice (Šlapanice): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Verze 9596067 uživatele Jana Lánová (diskuse) zrušena, myslím, že stačilo odstranit prolink, zbytek informace je důležitý
m WPCleaner v1.23 - Opraveno pomocí WP:WCW - Externí odkaz bez popisu - Opravy pravopisu a typografie
Řádek 38: Řádek 38:


== Historie ==
== Historie ==
O vzniku Bedřichovic existuje pověst o třech dobrých bratrech, kteří založili tři vesnice: Bedřich - Bedřichovice, Jiří - [[Jiříkovice]], Blažej - [[Blažovice]]. Všechny tři se nacházejí blízko sebe na východ od Brna.
O vzniku Bedřichovic existuje pověst o třech dobrých bratrech, kteří založili tři vesnice: Bedřich Bedřichovice, Jiří [[Jiříkovice]], Blažej [[Blažovice]]. Všechny tři se nacházejí blízko sebe na východ od Brna.


Zahájení systematického osídlení vesnice se odhaduje do doby 8. nebo 9. století n.l. Nejstarší historické prameny se vztahují k roku 1310. Část vesnice tehdy spadala pod brněnskou kapitulu sv. Petra a sv. Pavla. Podle tehdejších údajů bylo v Bedřichovicích 5 statků a 1 mlýn.
Zahájení systematického osídlení vesnice se odhaduje do doby 8. nebo 9. století n.l. Nejstarší historické prameny se vztahují k roku 1310. Část vesnice tehdy spadala pod brněnskou kapitulu sv. Petra a sv. Pavla. Podle tehdejších údajů bylo v Bedřichovicích 5 statků a 1 mlýn.


* 15. století - za husitských bouří byla vesnice několikrát vypleněná (vesnice se nikdy nepřidala k protestantům, v budoucnosti byla vždy katolická, dnes vesměs ateistická).
* 15. století za husitských bouří byla vesnice několikrát vypleněná (vesnice se nikdy nepřidala k protestantům, v budoucnosti byla vždy katolická, dnes vesměs ateistická).
* 16. století - mezi Bedřichovicemi a [[Podolí (okres Brno-venkov)|Podolím]] vznikly rybníky Radvan a Pindulka. Jednak na zajištění provozu mlýna, jednak na chov ryb. Ryba se tak dostala na pečeť Bedřichovic.
* 16. století mezi Bedřichovicemi a [[Podolí (okres Brno-venkov)|Podolím]] vznikly rybníky Radvan a Pindulka. Jednak na zajištění provozu mlýna, jednak na chov ryb. Ryba se tak dostala na pečeť Bedřichovic.
* 1645 - při [[obléhání Brna]] Švédy byly Bedřichovice úplně vypáleny
* 1645 při [[obléhání Brna]] Švédy byly Bedřichovice úplně vypáleny
* 1694 - založena první obecní hospoda
* 1694 založena první obecní hospoda
* 1. 12. 1805 - před [[bitva u Slavkova|bitvou u Slavkova]] možná na katastru Bedřichovic přespal ve voze císař [[Napoleon Bonaparte|Napoleon]]
* 1. 12. 1805 před [[bitva u Slavkova|bitvou u Slavkova]] možná na katastru Bedřichovic přespal ve voze císař [[Napoleon Bonaparte|Napoleon]]
* 1906 - založena obecní knihovna (první nákup 32 knih)
* 1906 založena obecní knihovna (první nákup 32 knih)
* 1913 - elektrifikace obce
* 1913 elektrifikace obce
* 1914-1918 - během první světové války padlo na frontách 6 mužů z Bedřichovic
* 1914–1918 během první světové války padlo na frontách 6 mužů z Bedřichovic
* 1921 - na návsi zasazena "lípa svobody" (dnes prostor sevřený ulicemi Hlavní, Lípová, Krátká)
* 1921 na návsi zasazena "lípa svobody" (dnes prostor sevřený ulicemi Hlavní, Lípová, Krátká)
* 1926 - první autobusové spojení Bedřichovic s Brněm (jedna jízda stála 5 Kč, později 3 Kč)
* 1926 první autobusové spojení Bedřichovic s Brněm (jedna jízda stála 5 Kč, později 3 Kč)
* 1930 - založení Sboru dobrovolných hasičů v Bedřichovicích
* 1930 založení Sboru dobrovolných hasičů v Bedřichovicích
* 1931 - stavba obecního domu s knihovnou a hasičskou zbrojnicí
* 1931 stavba obecního domu s knihovnou a hasičskou zbrojnicí
* 1933 - regulace potoka (Říčka)
* 1933 regulace potoka (Říčka)
* 1934-1935 - stavba nové kaple podle projektu arch. Františka Ryšánka ze [[Šlapanice|Šlapanic]], pro hlavní oltář vytvořil sochař František Prosecký sochu Panny Marie Lourdské. Kaple byla uprostřed návsi, kvůli její stavbě byla přesazená lípa svobody na místo po bývalé zvonici (dnes křižovatka ulic Lípová a Studýky).
* 1934–1935 stavba nové kaple podle projektu arch. Františka Ryšánka ze [[Šlapanice|Šlapanic]], pro hlavní oltář vytvořil sochař František Prosecký sochu Panny Marie Lourdské. Kaple byla uprostřed návsi, kvůli její stavbě byla přesazená lípa svobody na místo po bývalé zvonici (dnes křižovatka ulic Lípová a Studýky).
* 1939-1945 - během druhé světové války bylo několik lidí odvlečeno na nucené práce nebo do koncentračního tábora.
* 1939–1945 během druhé světové války bylo několik lidí odvlečeno na nucené práce nebo do koncentračního tábora.
* 25. 4. 1945 - osvobození Bedřichovic
* 25. 4. 1945 osvobození Bedřichovic
* 14. 6. 1945 - slavnostní jízda prezidenta Edvarda Beneše
* 14. 6. 1945 slavnostní jízda prezidenta Edvarda Beneše
* 1947 - Bedřichovice získaly vlastního kněze (roku 1950 emigroval do Rakouska, pak působil 7 let v Brazílii, pak se vrátil do Rakouska)
* 1947 Bedřichovice získaly vlastního kněze (roku 1950 emigroval do Rakouska, pak působil 7 let v Brazílii, pak se vrátil do Rakouska)
* 1957 - z důvodu malého nadšení bedřichovických sedláků pro kolektivizaci bylo založeno JZD (Jednotné zemědělské družstvo)
* 1957 z důvodu malého nadšení bedřichovických sedláků pro kolektivizaci bylo založeno JZD (Jednotné zemědělské družstvo)
* 1958 - slavnostně otevřena budova Kulturního domu postaveného v rámci "Akce Z".
* 1958 slavnostně otevřena budova Kulturního domu postaveného v rámci "Akce Z".
* 1974 - postavena budova prodejny smíšeného zboží - Jednota
* 1974 postavena budova prodejny smíšeného zboží - Jednota
* 80. léta 20. století radikální pokles počtu obyvatel (402 na 298)
* 80. léta 20. století radikální pokles počtu obyvatel (402 na 298)
* 2000 - postupná obnova společenského života v Bedřichovicích
* 2000 postupná obnova společenského života v Bedřichovicích
* 3. 9. 2011 - Od nevidím do nevidím, 80 obyvatel Bedřichovic bylo aktéry projektu [[Kateřina Šedá|Kateřiny Šedé]] v Tate Modern v Londýně
* 3. 9. 2011 Od nevidím do nevidím, 80 obyvatel Bedřichovic bylo aktéry projektu [[Kateřina Šedá|Kateřiny Šedé]] v Tate Modern v Londýně
* 3. 9. 2012 - Dej mi svátek, Kateřina Šedá zaměstnala obyvatele Bedřichovic na jeden den
* 3. 9. 2012 Dej mi svátek, Kateřina Šedá zaměstnala obyvatele Bedřichovic na jeden den
* 12. 1. 2012 - obecní ples, tradice obnovena po 30 letech, pořadatelé Sbor dobrovolných hasičů Bedřichovic
* 12. 1. 2012 obecní ples, tradice obnovena po 30 letech, pořadatelé Sbor dobrovolných hasičů Bedřichovic
* 13. 1. 2013 - Nová náves - představení projektu rekonstrukce prostoru před kulturním domem - Kateřina Šedá, spolupráce radnice Šlapanic, architekti Jitka Ressová a kol.
* 13. 1. 2013 Nová náves představení projektu rekonstrukce prostoru před kulturním domem Kateřina Šedá, spolupráce radnice Šlapanic, architekti Jitka Ressová a kol.


== Kultura ==
== Kultura ==
Dne [[3. září]] [[2011]] byl v galerii [[Tate Modern]] v Londýně realizován projekt [[Kateřina Šedá|Kateřiny Šedé]] "Od nevidím do nevidím / From Morning till Night" (přestěhování Bedřichovic do Londýna). Cílem performance byla konfrontace života malé středoevropské vesnice s jednou z největších světových metropolí Londýnem. Akce se konala v prostoru velikosti katastrálního území Bedřichovic „promítnutého“ do prostoru Londýna v měřítku 1:1 mezi budovu galerie Tate Modern a katedrálu Sv. Pavla. Kromě britských profesionálních i amatérských umělců se do akce zapojilo 80 obyvatel Bedřichovic, kteří měli ve vymezeném prostoru dělat činnosti běžného dne - zametat, pracovat na zahradě, jezdit na kole, opalovat se, hrát si, zorganizovat hasičské cvičení, hrát nohejbal, umývat auto apod. Součástí programu byla také návštěva kostela, hodina českého jazyka a prohlídka imaginárních Bedřichovic v prostoru Londýna.<ref>[http://www.tate.org.uk/modern/eventseducation/musicperform/24135.htm Katerina Šedá: From Morning Till Night], Tate Modern</ref> Pro Tate Modern se jednalo o největší performance roku.{{Doplňte zdroj}}
Dne [[3. září]] [[2011]] byl v galerii [[Tate Modern]] v Londýně realizován projekt [[Kateřina Šedá|Kateřiny Šedé]] "Od nevidím do nevidím / From Morning till Night" (přestěhování Bedřichovic do Londýna). Cílem performance byla konfrontace života malé středoevropské vesnice s jednou z největších světových metropolí Londýnem. Akce se konala v prostoru velikosti katastrálního území Bedřichovic „promítnutého“ do prostoru Londýna v měřítku 1:1 mezi budovu galerie Tate Modern a katedrálu Sv. Pavla. Kromě britských profesionálních i amatérských umělců se do akce zapojilo 80 obyvatel Bedřichovic, kteří měli ve vymezeném prostoru dělat činnosti běžného dne zametat, pracovat na zahradě, jezdit na kole, opalovat se, hrát si, zorganizovat hasičské cvičení, hrát nohejbal, umývat auto apod. Součástí programu byla také návštěva kostela, hodina českého jazyka a prohlídka imaginárních Bedřichovic v prostoru Londýna.<ref>[http://www.tate.org.uk/modern/eventseducation/musicperform/24135.htm Katerina Šedá: From Morning Till Night], Tate Modern</ref> Pro Tate Modern se jednalo o největší performance roku.{{Doplňte zdroj}}


== Žuráň ==
== Žuráň ==
{{Podrobně|Žuráň}}
{{Podrobně|Žuráň}}
Nad vesnicí se vypíná kopec [[Žuráň]], který sice spadá do katastru vedlejší vesnice [[Podolí (okres Brno-venkov)|Podolí]], ale pro Bedřichovice je nejvýznamnější dominantou. Žuráň patří mezi významné archeologické a historické lokality. Roku 1853 zde byla objevena mohyla připisovaná langobardskému králi Wachovi, který zde měl být pohřben roku 539. Podrobný výzkum proběhl v letech 1948-1950 pod vedením Josefa Poulíka.<ref>http://www.phil.muni.cz/archeo/moravskaarcheologie/vyzkumy/rim_stehovani/zuran/index.html</ref>
Nad vesnicí se vypíná kopec [[Žuráň]], který sice spadá do katastru vedlejší vesnice [[Podolí (okres Brno-venkov)|Podolí]], ale pro Bedřichovice je nejvýznamnější dominantou. Žuráň patří mezi významné archeologické a historické lokality. Roku 1853 zde byla objevena mohyla připisovaná langobardskému králi Wachovi, který zde měl být pohřben roku 539. Podrobný výzkum proběhl v letech 1948–1950 pod vedením Josefa Poulíka.<ref>Zdeněk Beneš: [http://www.phil.muni.cz/archeo/moravskaarcheologie/vyzkumy/rim_stehovani/zuran/index.html Žuráň – Moravská archeologie]</ref>


2. prosince 1805 zahájil z kopce Žuráň francouzský císař [[Napoleon Bonaparte|Napoleon]] [[bitva u Slavkova|bitvu u Slavkova]], ve které porazil spojenecká vojska rakouského císaře Františka II./I. a ruského cara Alexandra I. Na Žuráni měl Napoleon svůj stan a řídil odsud bitvu. Odtud dal v půl deváté rozkaz k útoku na Pracké výšiny. Zde spatřil legendární vycházející vítězné rudé ''le soleil d'Austerlitz'' (slavkovské krvavé slunce). 5. července 1930 byl na vrcholu Žuráně odhalen památník v podobě leštěného žulového kvádru s bronzovou plastickou mapou bojiště. Autorem návrhu památníku byl pražský architekt [[Vojtěch Kerhart]].
2. prosince 1805 zahájil z kopce Žuráň francouzský císař [[Napoleon Bonaparte|Napoleon]] [[bitva u Slavkova|bitvu u Slavkova]], ve které porazil spojenecká vojska rakouského císaře Františka II./I. a ruského cara Alexandra I. Na Žuráni měl Napoleon svůj stan a řídil odsud bitvu. Odtud dal v půl deváté rozkaz k útoku na Pracké výšiny. Zde spatřil legendární vycházející vítězné rudé ''le soleil d'Austerlitz'' (slavkovské krvavé slunce). 5. července 1930 byl na vrcholu Žuráně odhalen památník v podobě leštěného žulového kvádru s bronzovou plastickou mapou bojiště. Autorem návrhu památníku byl pražský architekt [[Vojtěch Kerhart]].
Řádek 88: Řádek 88:
=== Externí odkazy ===
=== Externí odkazy ===
* {{KM|601381|katastru Bedřichovice}}
* {{KM|601381|katastru Bedřichovice}}
* [http://www.phil.muni.cz/archeo/moravskaarcheologie/vyzkumy/rim_stehovani/zuran/index.html Žuráň - Moravská archeologie]
* [http://www.phil.muni.cz/archeo/moravskaarcheologie/vyzkumy/rim_stehovani/zuran/index.html Žuráň Moravská archeologie]
* [http://www.tate.org.uk/modern/eventseducation/musicperform/24135.htm Od nevidím do nevidím/From Morning till Night]
* {{en}}[http://www.tate.org.uk/modern/eventseducation/musicperform/24135.htm Od nevidím do nevidím/From Morning till Night]


{{Pahýl}}
{{Pahýl}}

Verze z 1. 2. 2013, 20:46

Šablona:Infobox sídlo Bedřichovice (německy Bellowitz)[1] je vesnice, část města Šlapanice v okrese Brno-venkov. Nachází se asi 1,5 km na sever od Šlapanic. Je zde evidováno 122 adres.[2] Trvale zde žije 308 obyvatel.[3]

Bedřichovice je také název katastrálního území o rozloze 1,75 km2.[4]

Historie

O vzniku Bedřichovic existuje pověst o třech dobrých bratrech, kteří založili tři vesnice: Bedřich – Bedřichovice, Jiří – Jiříkovice, Blažej – Blažovice. Všechny tři se nacházejí blízko sebe na východ od Brna.

Zahájení systematického osídlení vesnice se odhaduje do doby 8. nebo 9. století n.l. Nejstarší historické prameny se vztahují k roku 1310. Část vesnice tehdy spadala pod brněnskou kapitulu sv. Petra a sv. Pavla. Podle tehdejších údajů bylo v Bedřichovicích 5 statků a 1 mlýn.

  • 15. století – za husitských bouří byla vesnice několikrát vypleněná (vesnice se nikdy nepřidala k protestantům, v budoucnosti byla vždy katolická, dnes vesměs ateistická).
  • 16. století – mezi Bedřichovicemi a Podolím vznikly rybníky Radvan a Pindulka. Jednak na zajištění provozu mlýna, jednak na chov ryb. Ryba se tak dostala na pečeť Bedřichovic.
  • 1645 – při obléhání Brna Švédy byly Bedřichovice úplně vypáleny
  • 1694 – založena první obecní hospoda
  • 1. 12. 1805 – před bitvou u Slavkova možná na katastru Bedřichovic přespal ve voze císař Napoleon
  • 1906 – založena obecní knihovna (první nákup 32 knih)
  • 1913 – elektrifikace obce
  • 1914–1918 – během první světové války padlo na frontách 6 mužů z Bedřichovic
  • 1921 – na návsi zasazena "lípa svobody" (dnes prostor sevřený ulicemi Hlavní, Lípová, Krátká)
  • 1926 – první autobusové spojení Bedřichovic s Brněm (jedna jízda stála 5 Kč, později 3 Kč)
  • 1930 – založení Sboru dobrovolných hasičů v Bedřichovicích
  • 1931 – stavba obecního domu s knihovnou a hasičskou zbrojnicí
  • 1933 – regulace potoka (Říčka)
  • 1934–1935 – stavba nové kaple podle projektu arch. Františka Ryšánka ze Šlapanic, pro hlavní oltář vytvořil sochař František Prosecký sochu Panny Marie Lourdské. Kaple byla uprostřed návsi, kvůli její stavbě byla přesazená lípa svobody na místo po bývalé zvonici (dnes křižovatka ulic Lípová a Studýky).
  • 1939–1945 – během druhé světové války bylo několik lidí odvlečeno na nucené práce nebo do koncentračního tábora.
  • 25. 4. 1945 – osvobození Bedřichovic
  • 14. 6. 1945 – slavnostní jízda prezidenta Edvarda Beneše
  • 1947 – Bedřichovice získaly vlastního kněze (roku 1950 emigroval do Rakouska, pak působil 7 let v Brazílii, pak se vrátil do Rakouska)
  • 1957 – z důvodu malého nadšení bedřichovických sedláků pro kolektivizaci bylo založeno JZD (Jednotné zemědělské družstvo)
  • 1958 – slavnostně otevřena budova Kulturního domu postaveného v rámci "Akce Z".
  • 1974 – postavena budova prodejny smíšeného zboží - Jednota
  • 80. léta 20. století radikální pokles počtu obyvatel (402 na 298)
  • 2000 – postupná obnova společenského života v Bedřichovicích
  • 3. 9. 2011 – Od nevidím do nevidím, 80 obyvatel Bedřichovic bylo aktéry projektu Kateřiny Šedé v Tate Modern v Londýně
  • 3. 9. 2012 – Dej mi svátek, Kateřina Šedá zaměstnala obyvatele Bedřichovic na jeden den
  • 12. 1. 2012 – obecní ples, tradice obnovena po 30 letech, pořadatelé Sbor dobrovolných hasičů Bedřichovic
  • 13. 1. 2013 – Nová náves – představení projektu rekonstrukce prostoru před kulturním domem – Kateřina Šedá, spolupráce radnice Šlapanic, architekti Jitka Ressová a kol.

Kultura

Dne 3. září 2011 byl v galerii Tate Modern v Londýně realizován projekt Kateřiny Šedé "Od nevidím do nevidím / From Morning till Night" (přestěhování Bedřichovic do Londýna). Cílem performance byla konfrontace života malé středoevropské vesnice s jednou z největších světových metropolí Londýnem. Akce se konala v prostoru velikosti katastrálního území Bedřichovic „promítnutého“ do prostoru Londýna v měřítku 1:1 mezi budovu galerie Tate Modern a katedrálu Sv. Pavla. Kromě britských profesionálních i amatérských umělců se do akce zapojilo 80 obyvatel Bedřichovic, kteří měli ve vymezeném prostoru dělat činnosti běžného dne – zametat, pracovat na zahradě, jezdit na kole, opalovat se, hrát si, zorganizovat hasičské cvičení, hrát nohejbal, umývat auto apod. Součástí programu byla také návštěva kostela, hodina českého jazyka a prohlídka imaginárních Bedřichovic v prostoru Londýna.[5] Pro Tate Modern se jednalo o největší performance roku.[zdroj?]

Žuráň

Podrobnější informace naleznete v článku Žuráň.

Nad vesnicí se vypíná kopec Žuráň, který sice spadá do katastru vedlejší vesnice Podolí, ale pro Bedřichovice je nejvýznamnější dominantou. Žuráň patří mezi významné archeologické a historické lokality. Roku 1853 zde byla objevena mohyla připisovaná langobardskému králi Wachovi, který zde měl být pohřben roku 539. Podrobný výzkum proběhl v letech 1948–1950 pod vedením Josefa Poulíka.[6]

2. prosince 1805 zahájil z kopce Žuráň francouzský císař Napoleon bitvu u Slavkova, ve které porazil spojenecká vojska rakouského císaře Františka II./I. a ruského cara Alexandra I. Na Žuráni měl Napoleon svůj stan a řídil odsud bitvu. Odtud dal v půl deváté rozkaz k útoku na Pracké výšiny. Zde spatřil legendární vycházející vítězné rudé le soleil d'Austerlitz (slavkovské krvavé slunce). 5. července 1930 byl na vrcholu Žuráně odhalen památník v podobě leštěného žulového kvádru s bronzovou plastickou mapou bojiště. Autorem návrhu památníku byl pražský architekt Vojtěch Kerhart.

Na západní straně kopce Žuráň se nachází přírodní památka Horka, bývalý štěrkový lom, ve kterém se vyskytují teplomilné rostliny.

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Bedřichovice na Wikimedia Commons

Reference

  1. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha: Academia, 2004. 1144 s. ISBN 80-200-1225-7. S. 201. 
  2. Ministerstvo vnitra ČR. Adresy v České republice [online]. 2009-10-10 [cit. 2009-10-22]. Dostupné online. 
  3. Český statistický úřad. Sčítání lidu, domů a bytů 2001 [online]. 2005-04-11 [cit. 2005-04-11]. Dostupné online. 
  4. Územně identifikační registr ČR. Územně identifikační registr ČR [online]. 1999-01-01 [cit. 2009-10-22]. Dostupné online. 
  5. Katerina Šedá: From Morning Till Night, Tate Modern
  6. Zdeněk Beneš: Žuráň – Moravská archeologie

Externí odkazy