Petinet (pletenina): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
založení článku
 
ArthurBot (diskuse | příspěvky)
m Robot: typografické úpravy referencí
Řádek 9: Řádek 9:
'''Oboulícní vazba''' se dá vytvořit jen na dvoulůžkových strojích ''převěšováním'' oček z jednoho lůžka na druhé. Dírky jsou u oboulícních pletenin méně výrazné, protože jsou na lícní straně částečně zakryté rubními očky.
'''Oboulícní vazba''' se dá vytvořit jen na dvoulůžkových strojích ''převěšováním'' oček z jednoho lůžka na druhé. Dírky jsou u oboulícních pletenin méně výrazné, protože jsou na lícní straně částečně zakryté rubními očky.
Petinety se původně vyráběly jen na [[kotonový stávek|kotonových strojích]]. Koncem 19. století se pak zejména v Anglii uplatnily tzv. ''petinetové'' [[osnovní pletací stroj|''osnovní pletací stroje'']] na výrobu [[krajka|krajek]]. <ref>Petinetový pletací stroj (německy): http://www.peter-hug.ch/lexikon/Petinet</ref> O jejich použití v současnosti není však nic známo.
Petinety se původně vyráběly jen na [[kotonový stávek|kotonových strojích]]. Koncem 19. století se pak zejména v Anglii uplatnily tzv. ''petinetové'' [[osnovní pletací stroj|''osnovní pletací stroje'']] na výrobu [[krajka|krajek]].<ref>Petinetový pletací stroj (německy): http://www.peter-hug.ch/lexikon/Petinet</ref> O jejich použití v současnosti není však nic známo.


== Vlastnosti a použití petinetu ==
== Vlastnosti a použití petinetu ==


Pleteniny s petinetovou vazbou mají vysokou prodyšnost, nízkou pevnost a tažnost. Používají se především na dámské vrchní ošacení a [[punčocha|punčochy]]. <ref>Petinetová punčocha: http://www.socken-haus.de/popup_image.php?pID=19728&imgID=0&XTCsid=a95b17e50769410aad88193f7aae46bb</ref>
Pleteniny s petinetovou vazbou mají vysokou prodyšnost, nízkou pevnost a tažnost. Používají se především na dámské vrchní ošacení a [[punčocha|punčochy]].<ref>Petinetová punčocha: http://www.socken-haus.de/popup_image.php?pID=19728&imgID=0&XTCsid=a95b17e50769410aad88193f7aae46bb</ref>


== Literatura ==
== Literatura ==

Verze z 23. 8. 2009, 21:44

Petinet je zátažná pletenina s prolamovaným dírkovým vzorem. Původní francouzský název se překládá jako jemná síť.

Petinet se někdy zařazuje k ažurovým textiliím, se kterými se často zaměňuje.

Způsoby zhotovení petinetu

Petinetový vzor v zátažné pletenině

Jednolicní vazba vzniká na zátažných strojích s jedním jehlovým lůžkem přenášením oček do sousedního sloupku. Nad očkem se vytvoří nejprve záchytná klička a teprve potom nové očko. V pletenině chybí nad sebou dvě očka, čímž se vytvoří charakteristický otvor a vyvýšenina. Očka se dají přenášet jednotlivě nebo i po skupinách, známé je také přenášení poloviny očka (polopetinet). Seskupením otvorů se dají v pletenině vytvářet různé obrazce (viz. snímek vpravo).

Oboulícní vazba se dá vytvořit jen na dvoulůžkových strojích převěšováním oček z jednoho lůžka na druhé. Dírky jsou u oboulícních pletenin méně výrazné, protože jsou na lícní straně částečně zakryté rubními očky.

Petinety se původně vyráběly jen na kotonových strojích. Koncem 19. století se pak zejména v Anglii uplatnily tzv. petinetové osnovní pletací stroje na výrobu krajek.[1] O jejich použití v současnosti není však nic známo.

Vlastnosti a použití petinetu

Pleteniny s petinetovou vazbou mají vysokou prodyšnost, nízkou pevnost a tažnost. Používají se především na dámské vrchní ošacení a punčochy.[2]

Literatura

  • Denninger/Giese: Textil- und Modelexikon, ISBN 3-87150-848-9 Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2006

Reference