White Light/White Heat: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
{{subst:Urgentně upravit}}
cleanup
Řádek 1: Řádek 1:
{{Infobox Album
{{Urgentně upravit/dne|20090316145626}}
|Jméno = White Light/White Heat
Když se na konci roku 1966 objevilo první album Velvet Underground, byl na něj svět pop-music jen stěží připraven. Ale zatímco tato deska zněla jako otevřená výzva konvencím v tehdejší rockové hudbě, její nástupnice White Light/White Heat z roku 1967 byla učiněným útokem na kulturní a estetické normy. Nahrávka, na níž se už nepodílela Nico ani Andy Warhol, je nejčistším a nejsyrovějším záznamem původní čtveřice v nejtvrdším období. Začíná otevřenou obhajobou amfetaminů, která dala název celému LP, pokračuje zábavným příběhem o vztahu na dálku se šokujícím koncem ("The Gift"), který recituje Cale s velšským akcentem, a perverzním příběhem o změně pohlaví ("Lady Godiva's Operation"). Jediným melodickým kusem na tomto albu je "Here She Comes Now". Zatímco původní A-strana zní temně – podobně jako na první desce –, na B-straně „Velveti“ odhodili veškeré zábrany a rozpoutali divokou free-jazzovou explozi "I Heard Her Call My Name" a epický noisový jam "Sister Ray", 17 minut sexu, drog, násilí a jiné nezdravé zábavy s „nejhlučnější rockovou skupinou v dějinách západní civilizace“. Album White Light/White Heat je nejméně přístupnou studiovou deskou Velvet Underground, ale každý, kdo má rád jejich přímočarý kytarový zvuk bez jakýchkoli kudrlinek, si ji zamiluje. A pro ostatní, kteří si mysleli, že „Velveti“ byli nějakou pop-folk-rockovou kutálkou, je důkazem, jak moc jsou vedle.
|Album = [[Hudební album|Studiové album]]
|Umělec = [[The Velvet Underground]]
|Obal =
|Background = lightsteelblue
|Vydáno =[[30. ledna]] [[1968]]
|Nahráno = Scepter Studios, [[New York]], září 1967
|Žánr = [[Experimental rock]], [[punk|protopunk]], [[art rock]], [[avantgarda]]
|Délka = 40:13
|Známka =[[Verve Records|Verve]]
|Producent = [[Tom Wilson]]
|Kritika = *[[Allmusic]] [[Soubor:5 stars.svg|55px]] [http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=10:cj9ks31ba3vg link]
* [[Rolling Stone]] [[Soubor:4 stars.svg|55px]] [http://www.rollingstone.com/artists/thevelvetunderground/albums/album/318899/review/6067412/white_lightwhite_heat link]
|Poslední album = ''[[The Velvet Underground & Nico]]''<br />(1967)
|Toto album = '''''White Light/White Heat'''''<br />(1968)
|Další album = ''[[The Velvet Underground (album)|The Velvet Underground]]''<br />(1969)
}}
'''''White Light/White Heat''''' je druhé studiové album [[USA|americké]] [[rock]]ové skupiny [[The Velvet Underground]]. Tato nahrávka byla poslední s baskytaristou a zakládajícím členem - [[John Cale|Johnem Calem]].

Když se na roku [[1967]] objevilo první album [[The Velvet Underground and Nico]], byl na něj svět pop music jen stěží připraven. Ale zatímco tato deska zněla jako otevřená výzva konvencím v tehdejší rockové hudbě, její nástupnice White Light/White Heat z roku [[1967 ]] byla učiněným útokem na kulturní a estetické normy.

Nahrávka, na níž se už nepodílela [[Nico]] ani [[Andy Warhol]], je nejčistším a nejsyrovějším záznamem původní čtveřice v nejtvrdším období. Začíná otevřenou obhajobou [[amfetamin]]ů, která dala název celému LP, pokračuje zábavným příběhem o vztahu na dálku se šokujícím koncem ("The Gift"), který recituje Cale s [[velština|velšským]] akcentem, a perverzním příběhem o změně pohlaví ("Lady Godiva's Operation"). Jediným melodickým kusem na tomto albu je "Here She Comes Now".

Zatímco původní A-strana zní temně – podobně jako na první desce –, na B-straně „Velveti“ odhodili veškeré zábrany a rozpoutali divokou free[[jazz]]ovou explozi "I Heard Her Call My Name" a epický [[noise rock|noisový]] jam "Sister Ray", 17 minut [[sex]]u, [[droga|drog]], násilí a jiné nezdravé zábavy s „nejhlučnější rockovou skupinou v dějinách západní civilizace“. Album White Light/White Heat je nejméně přístupnou studiovou deskou Velvet Underground, ale každý, kdo má rád jejich přímočarý kytarový zvuk bez jakýchkoli kudrlinek, si ji zamiluje. A pro ostatní, kteří si mysleli, že „Velveti“ byli nějakou [[pop]]-[[folk]]-[[rock]]ovou kutálkou, je důkazem, jak moc jsou vedle.

== Seznam skladeb ==
Všechny skladby napsal Lou Reed, krom uvedených výjimek.

===Strana jedna===
#"[[White Light/White Heat (skladba)|White Light/White Heat]]" – 2:47
#"[[The Gift (Velvet Underground)|The Gift]]" (Reed, Morrison, Cale, Tucker) – 8:18
#"[[Lady Godiva's Operation]]" – 4:56
#"[[Here She Comes Now]]" (Reed, Morrison, Cale) – 2:04

===Strana dva===
#"[[I Heard Her Call My Name]]" – 4:38
#"[[Sister Ray]]" (Reed, Morrison, Cale, Tucker) – 17:27

==Personnel==
*[[Lou Reed]] - [[zpěv]], [[kytara]], [[piano]]
*[[John Cale]] - zpěv, elektrická [[viola]], [[varhany]], [[baskytara]]
*[[Sterling Morrison]] - zpěv, kytara, baskytara
*[[Maureen Tucker]] - [[perkuse]], [[bicí]]

*[[Tom Wilson]] -produkce
*[[Bob Ludwig]] - mastering

[[Kategorie:Alba The Velvet Underground]]
[[Kategorie:Alba roku 1968]]

[[ca:White Light/White Heat]]
[[de:White Light/White Heat]]
[[el:White Light/White Heat]]
[[en:White Light/White Heat]]
[[es:White Light/White Heat]]
[[fr:White Light/White Heat]]
[[it:White Light, White Heat]]
[[he:White Light/White Heat]]
[[nl:White Light/White Heat]]
[[no:White Light/White Heat]]
[[pt:White Light/White Heat]]
[[sv:White Light/White Heat]]

Verze z 19. 3. 2009, 18:43

Šablona:Infobox Album White Light/White Heat je druhé studiové album americké rockové skupiny The Velvet Underground. Tato nahrávka byla poslední s baskytaristou a zakládajícím členem - Johnem Calem.

Když se na roku 1967 objevilo první album The Velvet Underground and Nico, byl na něj svět pop music jen stěží připraven. Ale zatímco tato deska zněla jako otevřená výzva konvencím v tehdejší rockové hudbě, její nástupnice White Light/White Heat z roku 1967 byla učiněným útokem na kulturní a estetické normy.

Nahrávka, na níž se už nepodílela Nico ani Andy Warhol, je nejčistším a nejsyrovějším záznamem původní čtveřice v nejtvrdším období. Začíná otevřenou obhajobou amfetaminů, která dala název celému LP, pokračuje zábavným příběhem o vztahu na dálku se šokujícím koncem ("The Gift"), který recituje Cale s velšským akcentem, a perverzním příběhem o změně pohlaví ("Lady Godiva's Operation"). Jediným melodickým kusem na tomto albu je "Here She Comes Now".

Zatímco původní A-strana zní temně – podobně jako na první desce –, na B-straně „Velveti“ odhodili veškeré zábrany a rozpoutali divokou freejazzovou explozi "I Heard Her Call My Name" a epický noisový jam "Sister Ray", 17 minut sexu, drog, násilí a jiné nezdravé zábavy s „nejhlučnější rockovou skupinou v dějinách západní civilizace“. Album White Light/White Heat je nejméně přístupnou studiovou deskou Velvet Underground, ale každý, kdo má rád jejich přímočarý kytarový zvuk bez jakýchkoli kudrlinek, si ji zamiluje. A pro ostatní, kteří si mysleli, že „Velveti“ byli nějakou pop-folk-rockovou kutálkou, je důkazem, jak moc jsou vedle.

Seznam skladeb

Všechny skladby napsal Lou Reed, krom uvedených výjimek.

Strana jedna

  1. "White Light/White Heat" – 2:47
  2. "The Gift" (Reed, Morrison, Cale, Tucker) – 8:18
  3. "Lady Godiva's Operation" – 4:56
  4. "Here She Comes Now" (Reed, Morrison, Cale) – 2:04

Strana dva

  1. "I Heard Her Call My Name" – 4:38
  2. "Sister Ray" (Reed, Morrison, Cale, Tucker) – 17:27

Personnel