Louka (hrad): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m Oprava matoucího pojmu stavitel; kosmetické úpravy
odkaz, datum
značky: editace z Vizuálního editoru editace z mobilu editace z mobilního webu pokročilá editace z mobilního zařízení
Řádek 26: Řádek 26:


== Historie ==
== Historie ==
První písemná zmínka o hradu pochází z roku [[1360]], kdy jej vlastnil [[Procek z Lomnice]]. Roku [[1416]] hrad koupil [[Jan Ozor z Boskovic]], po je smrti roku [[1440]] hrad zdědil [[Vaněk z Boskovic]]. Panství vlastnil půlstoletí rod [[Boskovicové|pánů z Boskovic]]. Bratři Dobeš, Beneš a Tas Černohorští z Boskovic prodali zboží roku [[1464]] [[Bohuš z Lomnice|Bohušovi z Lomnice]]. Roku [[1483]] hrad vyženil Pertold z Tvorkova, který si vzal Kateřinu z Lomnice. Jejich synové Ondřej a Kryštof z Tvorkova drželi Louku až do roku [[1496]], kdy ho koupil [[Vilém II. z Pernštejna|Vilém z Pernštejna]]. Pernštejnové sice hrad neměli jako sídlo, ale ještě na počátku [[16. století]] na něm prováděli stavební úpravy. Podle Vilémovy závěti z roku [[1521]] byl hrad ještě obyvatelný. V 2. polovině 16. století kupuje zboží Hanuš Ferdinand z Hardeka na Letovicích, avšak hrad v této době není obýván. Roku [[1560]] se uvádí jako pustý.
První písemná zmínka o hradu pochází z roku [[1360]], kdy jej vlastnil [[Procek z Lomnice]]. Roku [[1416]] hrad koupil [[Jan Ozor II. z Boskovic]], po jeho smrti roku [[1446]] hrad zdědil [[Vaněk z Boskovic]]. Panství vlastnil půlstoletí rod [[Boskovicové|pánů z Boskovic]]. Bratři Dobeš, Beneš a Tas Černohorští z Boskovic prodali zboží roku [[1464]] [[Bohuš z Lomnice|Bohušovi z Lomnice]]. Roku [[1483]] hrad vyženil Pertold z Tvorkova, který si vzal Kateřinu z Lomnice. Jejich synové Ondřej a Kryštof z Tvorkova drželi Louku až do roku [[1496]], kdy ho koupil [[Vilém II. z Pernštejna|Vilém z Pernštejna]]. Pernštejnové sice hrad neměli jako sídlo, ale ještě na počátku [[16. století]] na něm prováděli stavební úpravy. Podle Vilémovy závěti z roku [[1521]] byl hrad ještě obyvatelný. V 2. polovině 16. století kupuje zboží Hanuš Ferdinand z Hardeka na Letovicích, avšak hrad v této době není obýván. Roku [[1560]] se uvádí jako pustý.


== Současný stav ==
== Současný stav ==

Verze z 6. 5. 2021, 22:02

Louka
Základní informace
Slohgotický
Výstavbazřejmě 1360
Zánik16. století
StavebníkProcek z Lomnice
Poloha
AdresaLouka, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Louka
Louka
Další informace
Rejstříkové číslo památky29537/7-533 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zřícenina hradu Louka se nachází severně nad vsí Louka v okrese Blansko. Od roku 1964 je chráněna jako kulturní památka.[1]

Historie

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1360, kdy jej vlastnil Procek z Lomnice. Roku 1416 hrad koupil Jan Ozor II. z Boskovic, po jeho smrti roku 1446 hrad zdědil Vaněk z Boskovic. Panství vlastnil půlstoletí rod pánů z Boskovic. Bratři Dobeš, Beneš a Tas Černohorští z Boskovic prodali zboží roku 1464 Bohušovi z Lomnice. Roku 1483 hrad vyženil Pertold z Tvorkova, který si vzal Kateřinu z Lomnice. Jejich synové Ondřej a Kryštof z Tvorkova drželi Louku až do roku 1496, kdy ho koupil Vilém z Pernštejna. Pernštejnové sice hrad neměli jako sídlo, ale ještě na počátku 16. století na něm prováděli stavební úpravy. Podle Vilémovy závěti z roku 1521 byl hrad ještě obyvatelný. V 2. polovině 16. století kupuje zboží Hanuš Ferdinand z Hardeka na Letovicích, avšak hrad v této době není obýván. Roku 1560 se uvádí jako pustý.

Současný stav

Do dnešních dnů zůstala zachována pouze zeď s bránou. Dále zde najdeme zbytky zdí, bránu, základy hradního areálu a stopy po příkopech. V současné době se zde nachází pomník obětem druhé světové války z okolních obcí.

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-19]. Identifikátor záznamu 140918 : Hrad Louka, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy