Pop (kněz): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
mBez shrnutí editace
Robot: Opravuji 1 zdrojů and označuji 0 zdrojů jako nefunkční #IABot (v2.0beta15)
Řádek 2: Řádek 2:
Slovo pop se v češtině dochovalo pouze v některých místních názvech obcí, např. [[Popovice]] či [[Popovičky]]. Tento název znamenal, že obec patřila knězi, faře<ref>[http://www.popovicky.cz/o-obci/ Obecní úřad Popovičky se sídlem v Chomutovicích]</ref>, byla církevním majetkem.
Slovo pop se v češtině dochovalo pouze v některých místních názvech obcí, např. [[Popovice]] či [[Popovičky]]. Tento název znamenal, že obec patřila knězi, faře<ref>[http://www.popovicky.cz/o-obci/ Obecní úřad Popovičky se sídlem v Chomutovicích]</ref>, byla církevním majetkem.


V lidové slovesnosti [[Slované|východoslovansk]]ých národů bývá pop vykreslován [[Satira|satiricky]] a podrobován [[Kritika|kritice]]. Popův [[charakter]] zde bývá vykreslen přehnaně, zdůrazňuje se jeho pokrytectví, hrabivost a lakota. Postava popa se objevuje také v lascivních příbězích<ref>[http://www.navychod.cz/?req=article&id=262 Postavy v lidové slovesnosti slovanských národů]</ref>, kdy obvykle svádí vdané ženy. V obou typech příběhů bývá pop napálen a jeho dobrodružství skončí výsměchem.
V lidové slovesnosti [[Slované|východoslovansk]]ých národů bývá pop vykreslován [[Satira|satiricky]] a podrobován [[Kritika|kritice]]. Popův [[charakter]] zde bývá vykreslen přehnaně, zdůrazňuje se jeho pokrytectví, hrabivost a lakota. Postava popa se objevuje také v lascivních příbězích<ref>{{Citace elektronického periodika |titul=Postavy v lidové slovesnosti slovanských národů |url=http://www.navychod.cz/?req=article&id=262 |datum přístupu=2008-07-12 |url archivu=https://web.archive.org/web/20061013175112/http://www.navychod.cz/?req=article&id=262 |datum archivace=2006-10-13 |nedostupné=ano }}</ref>, kdy obvykle svádí vdané ženy. V obou typech příběhů bývá pop napálen a jeho dobrodružství skončí výsměchem.


== Reference ==
== Reference ==

Verze z 13. 6. 2019, 23:15

Pop je pravoslavný kněz. V obecném významu kněz (tedy i katolický) se slovo pop původně užívalo ve většině slovanských jazyků, ve staré češtině například až do konce 13. století. Až ve vrcholném středověku se postupně prosazovalo slovo kněz, jež původně označovalo knížete nebo člena knížecí rodiny, jako dosud v ruštině (srov. rus. кньаз kňaz). Slovo pop se v češtině dochovalo pouze v některých místních názvech obcí, např. Popovice či Popovičky. Tento název znamenal, že obec patřila knězi, faře[1], byla církevním majetkem.

V lidové slovesnosti východoslovanských národů bývá pop vykreslován satiricky a podrobován kritice. Popův charakter zde bývá vykreslen přehnaně, zdůrazňuje se jeho pokrytectví, hrabivost a lakota. Postava popa se objevuje také v lascivních příbězích[2], kdy obvykle svádí vdané ženy. V obou typech příběhů bývá pop napálen a jeho dobrodružství skončí výsměchem.

Reference

  1. Obecní úřad Popovičky se sídlem v Chomutovicích
  2. Postavy v lidové slovesnosti slovanských národů. www.navychod.cz [online]. [cit. 2008-07-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-10-13.