Rogalo: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m km -> metry
odkaz aktivován
Řádek 2: Řádek 2:


[[Soubor:Paresev 1-B in Tow Flight - GPN-2000-000212.jpg|thumb|Rogalo]]
[[Soubor:Paresev 1-B in Tow Flight - GPN-2000-000212.jpg|thumb|Rogalo]]
'''Rogalo''', '''závěsný kluzák''' je zařízení umožňující [[kluzák|klouzavý]] [[let]] bez pomoci [[motor]]u. Průlomové konstrukční řešení závěsného kluzáku navrhl v roce 1948 a později v rámci projektu [[NASA]] zdokonalil [[Francis Rogallo|Francis M. Rogallo]] a jeho žena [[Gertrude Rogallo]]. První pokus o konstrukci a let na závěsném kluzáku, se však podle historických pramenů mohl uskutečnit již v [[9. století]].<ref>www.forgottenislamichistory.com/2013/11/abbas-ibn-firnas-worlds-first-pilot.html</ref> Závěsné kluzáky se časem zdokonalily natolik, že s nimi lze využívat termické stoupavé proudy a v příhodném počasí uletět desítky až stovky kilometrů. Výškové dostupy se v běžných podmínkách pohybují kolem 2000 - 3000 m. Přelet [[Mount Everest]]u, který na závěsném kluzáku v roce 2004 uskutečnil [[Angelo d’Arrigo|Angelem d’Arrigem]], lze pokládat za extrém.
'''Rogalo''', '''závěsný kluzák''' je zařízení umožňující [[kluzák|klouzavý]] [[let]] bez pomoci [[motor]]u. Průlomové konstrukční řešení závěsného kluzáku navrhl v roce 1948 a později v rámci projektu [[NASA]] zdokonalil [[Francis Rogallo|Francis M. Rogallo]] a jeho žena [[Gertrude Rogallo]]. První pokus o konstrukci a let na závěsném kluzáku, se však podle historických pramenů mohl uskutečnit již v [[9. století]].<ref>www.forgottenislamichistory.com/2013/11/abbas-ibn-firnas-worlds-first-pilot.html</ref> Závěsné kluzáky se časem zdokonalily natolik, že s nimi lze využívat termické stoupavé proudy a v příhodném počasí uletět desítky až stovky kilometrů. Výškové dostupy se v běžných podmínkách pohybují kolem 2000 - 3000 m. Přelet [[Mount Everest]]u, který na závěsném kluzáku v roce 2004 uskutečnil [[Angelo d'Arrigo|Angelem d’Arrigem]], lze pokládat za extrém.


== Konstrukce ==
== Konstrukce ==

Verze z 20. 4. 2019, 15:21

Rogalo

Rogalo, závěsný kluzák je zařízení umožňující klouzavý let bez pomoci motoru. Průlomové konstrukční řešení závěsného kluzáku navrhl v roce 1948 a později v rámci projektu NASA zdokonalil Francis M. Rogallo a jeho žena Gertrude Rogallo. První pokus o konstrukci a let na závěsném kluzáku, se však podle historických pramenů mohl uskutečnit již v 9. století.[1] Závěsné kluzáky se časem zdokonalily natolik, že s nimi lze využívat termické stoupavé proudy a v příhodném počasí uletět desítky až stovky kilometrů. Výškové dostupy se v běžných podmínkách pohybují kolem 2000 - 3000 m. Přelet Mount Everestu, který na závěsném kluzáku v roce 2004 uskutečnil Angelem d’Arrigem, lze pokládat za extrém.

Konstrukce

Závěsný kluzák charakterizuje trojúhelníkový tvar křídla, závěs pilota v těžišti soustavy a hrazda, která je pevně spojená lanky a kovovými profily s křídlem.

Způsob letu

Pilot zavěšen nad hrazdou řídí let vychylováním těžiště. Vpřed-zrychlení, vzad-zpomalení, vlevo-zatáčení doleva, vpravo-zatáčení doprava.

Startuje se většinou během z kopce, alternativou je vlek, aerovlek, naviják či odviják. Přistání probíhá zpět na nohy v rovném terénu.

Rozsah rychlostí moderních kluzáků je 25-130km/h. Hmotnost se pohybuje mezi 15 a 30 kilogramy.

Maximální překonaná vzdálenost ve vzduchu (s pomoci termických proudů) je 700km[2].

Reference

  1. www.forgottenislamichistory.com/2013/11/abbas-ibn-firnas-worlds-first-pilot.html
  2. http://www.xcmag.com/2012/07/dustin-martin-and-jonny-durand-break-hang-gliding-world-record-in-zapata-4/

Externí odkazy