Špičácký tunel: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m Editace uživatele VojtěchDostálBot (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je Vojtěch Dostál
značka: rychlé vrácení zpět
m →‎top: odstranění šablon či wikisyntaxe z parametru "stát", infobox bude generovat automaticky, replaced: | stát = {{flagicon|Česko}} Česká republika → | stát = Česko za použití AWB
Řádek 1: Řádek 1:
{{Infobox - železniční tunel
{{Infobox - železniční tunel
| název = Špičácký tunel
| název = Špičácký tunel
| stát = {{flagicon|Česko}} [[Česko|Česká republika]]
| místo = pod vrchem [[Špičák (Železnorudská hornatina)|Špičák]], <br />vesnice [[Špičák (Železná Ruda)|Špičák]]
| místo = pod vrchem [[Špičák (Železnorudská hornatina)|Špičák]], <br />vesnice [[Špičák (Železná Ruda)|Špičák]]
| provozovatel = [[Správa železniční dopravní cesty|SŽDC]]
| provozovatel = [[Správa železniční dopravní cesty|SŽDC]]

Verze z 12. 5. 2018, 21:47

Špičácký tunel
Severní portál tunelu
Severní portál tunelu
Základní informace
StátČeskoČesko Česko
Místopod vrchem Špičák,
vesnice Špičák
ProvozovatelSŽDC
1. portálseverní (brčálnický) (cca 840 m n. m.)
2. portáljižní (špičácký) (cca 845 m n. m.)
Provozní délka1,747 m
Rozchod kolejí1435 mm (normální rozchod)
Počet dopr. tubusů1
Počet kolejí v tubusu 1stavebně 2,
položena a provozována 1
Maximální rychlost60 km/h
Výstavba
Zahájení stavby1874
Dokončení1877
Délka tubusu 11,747 m
Lokalizace
Souřadnice
Špičácký tunel
Špičácký tunel
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Špičácký tunel je železniční tunel na trati Plzeň – Železná Ruda, mezi dnešními stanicemi Hojsova Stráž-Brčálník a Špičák a je jejím největším a nejzajímavějším objektem. Byl postaven v letech 1874 – 1877 a slavnostně otevřen 11. října 1877. Má délku 1747 m a v době jeho dokončení se jednalo o nejdelší tunel v Rakousko - Uhersku. Proražení tunelu bylo nezbytné  pro překonání horského pásma Šumavy a přivedení železnice – tehdejší odbočky Plzeňsko-březenské dráhy do Železné Rudy a její napojení na trať Deggendorf – Železná Ruda. Tunel byl až do roku 2007  nejdelším železničním tunelem v Česku. Poté byl předstižen Březenským tunelem, který je o 11 m delší.

Velikost a poloha tunelu byly významně ovlivněny volbou tratě, překonávající Šumavu pod sedlem mezi Špičákem a Pancířem – v úvahu přicházely dvě varianty, jedna s kratším tunelem o délce 890 m (měl ležet severovýchodněji, o něco výše), ale s obtížnější stavbou tratě na vysokých, těžko přístupných odlesněných svazích, v zimě se sněhovými závějemi a také obtížnější údržbou. Proto byla realizována varianta s delším tunelem. Tomu odpovídala i cena 1.800 mil. zlatých (v přepočtu cca 216 mln. Kč).

Tunel byl ražen převážně ve svorech a svorových rulách, s vložkami grafitu, dolomitického vápence a granitovými žilami.  

Při stavbě tunelu byla používána v tehdejší době dostupná technika, ovšem s velkým podílem ruční práce – např. při vrtání otvorů pro odstřel dynamitem, z důvodu drahé instalace již v úvahu přicházejících strojních vrtaček zn. Brandt a také jejich nákladného provozu vzhledem k nedostatku vody pro jejich pohon.  

Pro stavbu tunelu byla stanovena doba 30 měsíců, a proto byla práce prováděna celkem ze 6 pracovišť – dvou z portálů a po dalších dvou ze šachet, vyhloubených ve vzdálenosti 650 m od portálů - severní hluboké 127 m  a jižní 112 m. Pro ražby bylo projektováno jednotné použití anglické tunelovací metody, spočívající ve vyražení nejprve spodní štoly a potom jejího postupného rozšiřování. Při realizaci však byla vzhledem k rozdílným geologickým podmínkám a vlastnostem hornin tato metoda používána jen při ražbě ze severního portálu, zatímco ostatní ražby byly prováděny rakouskou tunelovací metodou - u této metody byla nejprve vyražena spodní směrová štola, z níž se zálomem přešlo ke stropu, k ražbě horní směrové štoly a z ní se poté razil zbytek profilu, přičemž se pracovalo v několika pasech najednou.

Obezděn byl tunel jen částečně, aby se zabránilo padání menších nebo větších kusů hornin, jak to odpovídalo tehdejším požadavkům na bezpečnost provozu tunelových staveb. Podle poměrů v tunelu byla určena volba stavebních materiálů (např. kvádry, lomový kámen) a síla zdí. Celkově bylo vyzděno 729,2 m tunelu, tj. cca 42%, z toho 509,2 m v plném profilu bez spodní klenby a ve zbývajících úsecích různě vysoké opěrné pilíře a jednostranné pilíře bez kleneb.

Na stavbě tunelu se podíleli dělníci z nejrůznějších zemí tehdejšího Rakouska-Uherska (z Bosny, Dalmácie, Chorvatska, Tyrol). Při stavbě jich několik desítek zahynulo. Pohřbíváni byli na hřbitov Barabů, který se nachází asi 100 m za kapličkou svatého Antonína a svaté Barbory. Kaple stojí pod železniční zastávkou Železná Ruda – město, při silnici směrem na Špičák a pochází z let 1836– 1839. V ní se odehrávaly pohřební obřady dělníků, je zasvěcena svaté Barboře, patronce horníků.

Související články

Externí odkazy