Učebnice: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
HellRe (diskuse | příspěvky)
verze 19514159 uživatele Tomas62 (diskuse) zrušena
značky: vrácení zpět revertováno
verze 19515107 uživatele HellRe (diskuse) zrušenaː neencyklopedické bláboly, už vícekrát uživateli vysvětleno
značka: vrácení zpět
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:English textbook.jpg|náhled|Učebnice]]
[[Soubor:English textbook.jpg|náhled|Učebnice]]
'''Učebnice''' je školní [[učební pomůcka]] (většinou kniha) pro žáky a studenty, určená k výuce. Učebnice bývají dostupné nejen v tištěné podobě, ale i v elektronické. Učebnice se kupují v knihkupectví nebo speciálně zaměřených prodejnách, případně přes internet.
'''Učebnice''' je určena dětem, aby měly záchytný bod k výkladu učiva. Protože stát nikdy nedokáže zajistit stejnou úroveň učitelů (někteří jsou lepší, někteří jsou horší), učebnice má srovnat šance těch dětí, které dostaly toho horšího. Učebnice je určena pro děti na ZŠ, proto musí být napsána tak, aby jí děti ROZUMĚLY. Učebnice dále slouží nám, rodičům, abychom měli kontrolu, co se děje ve škole s našimi dětmi. Nejenže to je naše plné právo, je to dokonce naše povinnost. Děti totiž nemají žádnou šanci bránit se nesmyslům, které jim ve škole předkládají.

O tom, co je obsahem učiva našich dětí, rozhodují nakladatelství. Nakladatelství v dnešní době může být jeden počítač v rohu bytu a k tomu jeden člověk. Nakladatelství nehrozí vůbec žádný postih za obsah učebnice. Veškerý mechanismus je zde ve směrnici MŠMT č.j.MSMT-34616/2013, musíte trochu googlit. Ve své podstatě nejde o učebnice samotné, má to být kniha (není) a do té se přeci nesmí psát a musí se na konci školního roku vrátit. Platnost učebnice je schválena na 6 let, takže z toho moc peněz nekouká. Hlavním bodem celého byznysu, ke kterému jsou zneužívány naše děti, jsou ty PS (pracovní sešity). Jsou zcela nepotřebné a nesmyslné, školy nutí děti do nich psát, aby se musely na konci školního roku vyhodit a nakoupit další rok znovu. Učitelé nemají z celého byznysu žádný finanční prospěch, ale to je neomlouvá. Měli poznat podle obsahu učebnic a PS, že to je nesmysl. My rodiče na tom máme taky velký podíl viny, protože jsme rezignovali na svoji základní funkci, a tou je ochrana našich dětí. Jsme to jenom my rodiče, kdo můžeme situaci napravit, nikdo to za nás neudělá. Jak? Zcela jednoduše. Otevřete učebnice a PS, a jakmile narazíte na jakýkoliv nesmysl nebo něco, čemu nerozumíte, ptejte se školy. Samozřejmě ne ústně ani telefonicky, ale stejně jako se musely naučit děti v distanční výuce, písemnou formou. Tento bod je důležitý, bude existovat záznam odpovědi školy. Buďte důslední, nenechte se odbýt, držte se hesla a naučte ho používat i děti. '''''Nerozumíš, ptej se, ptej se, dokud nebudeš rozumět.'''''


== Druhy ==
== Druhy ==

Verze z 22. 2. 2021, 20:31

Učebnice

Učebnice je školní učební pomůcka (většinou kniha) pro žáky a studenty, určená k výuce. Učebnice bývají dostupné nejen v tištěné podobě, ale i v elektronické. Učebnice se kupují v knihkupectví nebo speciálně zaměřených prodejnách, případně přes internet.

Druhy

Učebnic je velké množství druhů. Zvlášť se rozdělují učebnice pro 1. a 2. stupeň, střední školy a odborná učiliště a vysoké školy, dále podle tříd (1. třída, 2. třída, atd.). Také se rozlišují pro který předmět jsou určeny. Existují také různí výrobci učebnicí a většinou se učitelé, žáci nebo rodiče mohou rozhodnout, jakou učebnici si zvolí, tedy která se jim zdá nejlepší. Učebnice jsou vyráběny v souladu s požadavky vzdělávacích institucí. První učebnice, se kterou se většina lidí setká, je slabikář nebo čítanka ve škole. Na vysokých školách se používají vysokoškolská skripta.

Většinou se k učebnicím dají dokoupit pracovní sešity. Ty slouží i k ověření, že žák danému učivu rozumí. Žáci mají například zábavnou formou doplňovat různá slova do článků nebo plní podobné úkoly.

Historie

Všeobecně se má za to, že učebnice vznikly z potřeby přehledně uložit a zdokumentovat lidské vědění do takové formy, která by byla vhodná pro další šíření vědomostí a k snadnému zapamatování. Průkopníkem v oboru tvorby učebnic tak, jak je známe dnes, byl Jan Amos Komenský, nejznámější jeho dílo v tomto oboru je Orbis pictus.

Externí odkazy