Přeskočit na obsah

Biotin: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
ZéroBot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (Robot: Přidávám hu:Biotin
Raksagadam (diskuse | příspěvky)
m stylizace, interní odkazy
Řádek 15: Řádek 15:


== Funkce ==
== Funkce ==
Je typickým [[kofaktor]]em [[karboxyláza|karboxyláz]] (enzymů schopných navázat [[oxid uhličitý]] do různých chemických sloučenin). Je vázán [[peptidová vazba|peptidovou vazbou]] na [[apoenzym]] přes aminoskupinu [[lysin]]u, který je součástí bílkovinného řetězce zmíněného apoenzymu.
Jde o typický [[kofaktor]] [[Karboxyláza|karboxyláz]] ([[enzym]]ů schopných navázat [[oxid uhličitý]] do různých chemických sloučenin), který je vázán [[Peptidová vazba|peptidovou vazbou]] na [[apoenzym]] přes aminoskupinu [[lysin]]u, který je součástí bílkovinného řetězce zmíněného apoenzymu.


== Projevy nedostatku ==
== Projevy nedostatku ==
Jeho nedostatek může vyvolat změny na pokožce a nervové poruchy. Experimentálně lze navodit avitaminózu požíváním většího množství syrových vajec, neboť bílek obsahuje bílkovinu [[avidin]], tvořící s biotinem neúčinný komplex odcházející s [[výkal]]y. U lidí se [[avitaminóza]] ani [[hypovitaminóza]] nevyskytují.
Jeho nedostatek může vyvolat změny na pokožce a nervové poruchy. Experimentálně lze navodit [[Avitaminóza|avitaminózu]] požíváním většího množství syrových [[Slepičí vejce|vajec]], neboť [[bílek]] obsahuje bílkovinu [[avidin]], tvořící s biotinem neúčinný komplex odcházející s [[výkal]]y. U lidí se [[avitaminóza]] ani [[hypovitaminóza]] nevyskytují.


== Reference ==
== Reference ==

Verze z 29. 1. 2013, 16:38

Šablona:Infobox Chemická sloučenina Vitamín H (též je nazýván biotin, koenzym R či vitamín B7) je ve vodě rozpustný vitamín, z chemického hlediska kondenzát močoviny a thiofenu se zbytkem kyseliny valerové. Vitamín H má písmeno v názvu odvozeno od německého slova Haut, tedy kůže, neboť extrakty obsahující tuto látku měly léčivé účinky na kožní léze.[1]

Funkce

Jde o typický kofaktor karboxyláz (enzymů schopných navázat oxid uhličitý do různých chemických sloučenin), který je vázán peptidovou vazbou na apoenzym přes aminoskupinu lysinu, který je součástí bílkovinného řetězce zmíněného apoenzymu.

Projevy nedostatku

Jeho nedostatek může vyvolat změny na pokožce a nervové poruchy. Experimentálně lze navodit avitaminózu požíváním většího množství syrových vajec, neboť bílek obsahuje bílkovinu avidin, tvořící s biotinem neúčinný komplex odcházející s výkaly. U lidí se avitaminóza ani hypovitaminóza nevyskytují.

Reference

  1. Steven W. Polyak ; Anne Chapman-Smith. ENCYCLOPEDIA OF BIOLOGICAL CHEMISTRY, FOUR-VOLUME SET, 1-4. Příprava vydání Lennarz,W.J., Lane, M.D.. [s.l.]: [s.n.] Kapitola Biotin.