Filament (textilnictví): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 482 bajtů ,  před 10 lety
Doplněk: snímek a světová výroba 2011
m (r2.7.3) (Robot: Přidávám ar, ca, en, eo, es, et, fa, fi, fr, he, hr, hu, id, io, is, it, ja, kk, kn, ko, lt, ltg, ml, ms, nl, no, pl, pt, qu, ru, simple, sq, ta, tr, uk, zh; měním de)
(Doplněk: snímek a světová výroba 2011)
 
V němčině se naproti tomu přírodní hedvábí obvykle nepokládá za filament a německá norma DIN definuje jako filament jen umělá vlákna s minimální délkou 1000 mm.
[[File:Monofil-multifil.jpg|thumb|250px|Filamenty ve tkanině: vlevo multi-, vpravo monofilament]]
 
Chemické vlákno bez omezení délky se dodává k textilnímu zpracování nejčastěji jako svazek elementárních vláken (zpravidla sdružených ze všech otvorů jedné zvlákňovací trysky). Těmto elementárním vláknům se dříve říkalo ''kapiláry'', dnes se pro ně často používá také označení ''filamenty''.
 
Filamenty pro určité účely (rybářské šňůry, štětiny kartáčů) se zvlákňují přes trysku s jedním otvorem a zůstávají jako jednoduchá (poměrně tlustá) nit. Tato vlákna se nazývají '''monofily'''.<ref>Příklad monofilu: http://www.daiwa-cormoran.info/dw/de/produkte_1/monofile_schnuere/tournament_monofil/5,1,74,75,1,1__products-model.htm</ref>
Svazku jednotlivých vláken se říká '''multifil'''.
 
Světová výroba filamnetů se v 1. dekádě 21. století zvýšila asi o 70 %. V roce 2011 obnášela celková produkce 32 miliony tun <ref>Světová produkce umělých vláken 2011 (anglicky): http://www.cirfs.org/KeyStatistics/WorldManMadeFibresProduction.aspx</ref>, z toho většina [[polyesterová vlákna|polyesterových]] a [[polyamidová vlákna|polyamidových]] vláken.
Výraz ''filament'' se vyskytuje v několika jiných oborech (elektrotechnika, biologie, astronomie) bez jakékoliv souvislosti s textilními vlákny.<ref>Rozcestník: Filament (anglicky): http://en.wikipedia.org/wiki/Filament</ref>

Navigační menu