Podněsterský rozhlas: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Kerapa (diskuse | příspěvky)
m tyop
Řádek 2: Řádek 2:


== Historie ==
== Historie ==
Na konci osmdesátých let, v době [[perestrojka|perestrojky]], začaly v [[Moldavská SSR|Moldavské SSR]] sílit snahy o připojení země k [[Rumunsko|Rumunsku]]. Zvedla se vlna nacionalismu. Důsledkem bylo prohlášení moldavského jazyka jako jediného jazyka úředního. To zvedlo nevoli ruského a ukrajinského obyvatelstva a v [[Podněstří]] vypukly první protesty. Na stranu demonstrantů se přidaly i okresní redakce [[rozhlas po drátě|rozklasu po drátě]]. Po vyhlášení samostatné PMR v září 1990 byla zřízena celostání redakce podněsterského rozhlasu po drátě v [[Tiraspol]]u. V březnu 1992 zahájil vysílání první středovlný vysílač Podněsterského rozhlasu, což představovalo první krok na přechodu od vysílání po drátě. V květnu téhož roku zahájilo činnost zahraniční vysílání, které bylo umožněno díky radiotranslačnímu středisku [[Majak (Podněstří)|Majak]] u [[Grigoriopol]]u. Jednalo se o jeden z nejvýkonnějších vysílačů ve východní Evropě, který od 70. let šířil zahraniční vysílání Sovětského rozhlasu.
Na konci osmdesátých let, v době [[perestrojka|perestrojky]], začaly v [[Moldavská SSR|Moldavské SSR]] sílit snahy o připojení země k [[Rumunsko|Rumunsku]]. Zvedla se vlna nacionalismu. Důsledkem bylo prohlášení moldavského jazyka jako jediného jazyka úředního. To zvedlo nevoli ruského a ukrajinského obyvatelstva a v [[Podněstří]] vypukly první protesty. Na stranu demonstrantů se přidaly i okresní redakce [[rozhlas po drátě|rozhlasu po drátě]]. Po vyhlášení samostatné PMR v září 1990 byla zřízena celostátní redakce podněsterského rozhlasu po drátě v [[Tiraspol]]u. V březnu 1992 zahájil vysílání první středovlnný vysílač Podněsterského rozhlasu, což představovalo první krok na přechodu od vysílání po drátě. V květnu téhož roku zahájilo činnost zahraniční vysílání, které bylo umožněno díky radiotranslačnímu středisku [[Majak (Podněstří)|Majak]] u [[Grigoriopol]]u. Jednalo se o jeden z nejvýkonnějších vysílačů ve východní Evropě, který od 70. let šířil zahraniční vysílání Sovětského rozhlasu.


== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==

Verze z 11. 10. 2012, 23:45

Podněsterský rozhlas (rusky Радио Приднестровья - Radio Pridněstrovja) je státní rozhlasová stanice mezinárodně neuznané Podněsterské moldavské republiky. Vysílá na podněsterském území a v pohraničních oblastech Ukrajiny a Moldavska. Její domácí program je omezen na vysílání zpráv střídavě v ruském, ukrajinském a moldavském jazyce, tvorbu několika publicistických, společenských a sportovních magazínů. Po zbytek vysílacího času stanice přebírá program moskevského Hlasu Ruska. Rozhlas provozuje i vysílání do zahraničí, konkrétně do evropských zemí, států Severní i Jižní Ameriky, Asie a Austrálie, nazvané Hlas Podněstří (rusky: Голос Приднестровья - Golos Pridněstrovja). Úkolem zahraničního vysílání je šířit oficiální názory vedení neuznané republiky. Hlas Podněstří vysílá v ruském, anglickém, německém a francouzském jazyce.

Historie

Na konci osmdesátých let, v době perestrojky, začaly v Moldavské SSR sílit snahy o připojení země k Rumunsku. Zvedla se vlna nacionalismu. Důsledkem bylo prohlášení moldavského jazyka jako jediného jazyka úředního. To zvedlo nevoli ruského a ukrajinského obyvatelstva a v Podněstří vypukly první protesty. Na stranu demonstrantů se přidaly i okresní redakce rozhlasu po drátě. Po vyhlášení samostatné PMR v září 1990 byla zřízena celostátní redakce podněsterského rozhlasu po drátě v Tiraspolu. V březnu 1992 zahájil vysílání první středovlnný vysílač Podněsterského rozhlasu, což představovalo první krok na přechodu od vysílání po drátě. V květnu téhož roku zahájilo činnost zahraniční vysílání, které bylo umožněno díky radiotranslačnímu středisku Majak u Grigoriopolu. Jednalo se o jeden z nejvýkonnějších vysílačů ve východní Evropě, který od 70. let šířil zahraniční vysílání Sovětského rozhlasu.

Externí odkazy