Fraatés III.: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
pokračování
m drobnost
Řádek 10: Řádek 10:


== Vláda ==
== Vláda ==
Na trůn nastoupil po Sinatrukově smrti a od počátku musel se znepokojením sledovat, jak [[Starověký Řím|Římané]] postupují proti sousední [[Dějiny Arménie|Arménii]], v jejímž čele stál jeden z nejvýznamnějších králů, Tigranés Veliký. Nabídku Arménů na spojenectví však odmítl, stejně jako nabídku [[Pontus|pontského]] [[král]]e [[Mithridatés VI. Pontský|Mithridata VI.]] a posléze i ultimativní žádost samotných Římanů vedených vojevůdcem [[Lucullus|Lucullem]].<ref>[[Cassius Dio]], 36, 3, 2nn.</ref> Neutralitu porušil až v roce [[65 př. n. l.]], kdy ve prospěch Tigranova syna krátce intervenoval v Arménii, aniž měla jeho snaha větší efekt.
Na trůn nastoupil po Sinatrukově smrti a od počátku musel se znepokojením sledovat, jak [[Starověký Řím|Římané]] postupují proti sousední [[Dějiny Arménie|Arménii]], v jejímž čele stál jeden z nejvýznamnějších králů, Tigranés Veliký. Nabídku Arménů na spojenectví však odmítl, stejně jako nabídku [[Pontus|pontského]] [[král]]e [[Mithridatés VI. Pontský|Mithridata VI.]] a posléze i ultimativní žádost samotných Římanů vedených vojevůdcem [[Lucullus|Lucullem]].<ref>[[Cassius Dio]], 36, 3, 2nn.</ref> Do poměrů na západě zasáhl až v roce [[65 př. n. l.]], kdy ve prospěch Tigranova syna krátce intervenoval v Arménii, aniž měla jeho snaha větší efekt.


{{pahýl - panovník}}
{{pahýl - panovník}}

Verze z 22. 12. 2011, 23:46

Fraatova mince

Fraatés III. (parthsky Frahát, řecky Φραατης) byl parthský velkokráldynastie Arsakovců vládnoucí v letech 71/7058/57 př. n. l. Byl synem krále Sinatruka, jehož vazby k předchozím králům jsou nejasné, a otcem pozdějších panovníků Mithradata III. a Oróda II. Z klínopisných textů je známa jeho sestra a manželka Peruztana.[1]

Vláda

Na trůn nastoupil po Sinatrukově smrti a od počátku musel se znepokojením sledovat, jak Římané postupují proti sousední Arménii, v jejímž čele stál jeden z nejvýznamnějších králů, Tigranés Veliký. Nabídku Arménů na spojenectví však odmítl, stejně jako nabídku pontského krále Mithridata VI. a posléze i ultimativní žádost samotných Římanů vedených vojevůdcem Lucullem.[2] Do poměrů na západě zasáhl až v roce 65 př. n. l., kdy ve prospěch Tigranova syna krátce intervenoval v Arménii, aniž měla jeho snaha větší efekt.

Šablona:Pahýl - panovník

Poznámky

  1. MCEWAN, Gilbert J. P. A Parthian Campaign against Elymais in 77 B.C. Iran. 1986, roč. 24, s. 93. 
  2. Cassius Dio, 36, 3, 2nn.