Pokožka (rostliny): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Luckas-bot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (robot přidal: id:Epidermis (tumbuhan), ja:表皮
Louperibot (diskuse | příspěvky)
m r2.5.2) (robot změnil: id:Epidermis tumbuhan
Řádek 29: Řádek 29:
[[fr:Épiderme (botanique)]]
[[fr:Épiderme (botanique)]]
[[ht:Epidèm (botanik)]]
[[ht:Epidèm (botanik)]]
[[id:Epidermis (tumbuhan)]]
[[id:Epidermis tumbuhan]]
[[it:Epidermide (botanica)]]
[[it:Epidermide (botanica)]]
[[ja:表皮]]
[[ja:表皮]]

Verze z 30. 8. 2011, 05:06

Pokožka s průduchem

Pokožka (epidermis) rostlin je jednovrstevné krycí pletivo, která zvnějšku chrání rostlinu, především listy, stonek a kořeny. Je také rozhraním mezi rostlinou a vnějším světem. U rostlin, které druhotně tloustnou, bývá pokožka nahrazována peridermem (činností felogénu).

Funkce pokožky

Pokožka především chrání před nadměrnou ztrátou vody, reguluje výměnu plynů (kyslíku a oxidu uhličitého) a vylučuje některé metabolity na povrch rostliny. Na kořeni navíc pokožka absorbuje vodu a minerální látky.

Anatomie

Epidermis je obvykle průsvitný, protože v pokožce nejsou většinou chloroplasty. Na vnější stranu vylučuje voskovitou kutikulu, která není prostupná pro vodu. Kutikula bývá nejtlustší u rostlin z suchých oblastí, kde je voda drahocenná.

Epidermální tkáň obsahuje několik různých typů buněk: pokožkové buňky, svěrací buňky průduchů, podpůrné buňky průduchů, ale také buňky chlupů (trichomů). Nejčastější jsou samozřejmě klasické pokožkové buňky, které jsou současně nejméně specializované a největší.

Na pokožce jsou velmi často trichomy neboli chlupy. Určitými specializovanými chlupy jsou i kořenové vlásky, které absorbují vodu a minerální látky.

Reference

Šablona:Pahýl - botanika