Hnutí Zeitgeist: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 46 bajtů ,  před 10 lety
m
r2.7.2) (robot přidal: et:Zeitgeisti Liikumine; kosmetické úpravy
m (robot odebral: fr:Le Mouvement Zeitgeist (deleted))
m (r2.7.2) (robot přidal: et:Zeitgeisti Liikumine; kosmetické úpravy)
[[FileSoubor:Fresco automated construction.jpg|thumb|Automatizovaná stavba]]
'''Hnutí Zeitgeist''' ('''The Zeitgeist Movement''', TZM) je komunitou řízené hnutí a on-line komunita, která podle svých slov obhajuje [[trvalá udržitelnost|trvalou udržitelnost]] a současně je aktivistickým ramenem [[The Venus Project]] [[Jacque Fresco|Jacqua Fresca]]. Hnutí Zeitgeist bylo inspirováno odezvou na druhý díl série dokumentů Petera Josepha, [[Zeitgeist]] ([[Zeitgeist The Movie]], [[Zeitgeist: Addendum]] a [[Zeitgeist: Moving Forward]]).
 
== Koncept hnutí ==
Centrální myšlenkou obhajovanou hnutím Zeitgeist je „ekonomika řízená zdroji,“ tedy nikoli [[peníze|penězi]] a [[kapitál]]em, jako je tomu u [[kapitalismus|kapitalismu]], s nímž je tento systém dáván do protikladu. Mezi další charakteristické prvky, který tento typ ekonomiky má mít, patří výrazná a systematická [[robotizace]], jež má nahradit tu práci, která využívá jen málo lidského potenciálu, a [[automatizace]] ve všech oblastech, včetně např. stavitelství; důraz na trvalou udržitelnost, na kterou se bude brát ohled při jakémkoli plánování; technická unifikace a cílené úsilí o maximální [[recyklace|recyklaci]] a snížení [[odpad]]ů; vláda prostřednictvím kolektivní účasti veřejnosti; rozvoj systematicky prováděný s ohledem na maximální využití zdrojů a užitku; politická rozhodnutí bez politiků daná ryze jako výsledek analýzy možností, potřeb a užitku; ale též vysoká míra společného vlastnictví či úplná absence peněz.
 
== Fáze hnutí ==
* fáze „uvědomění“ (Awareness)
* fáze „projektování“
{{pahýl část}}
 
== Činnost hnutí ==
* '''Media Project''' – vznikl v květnu 2010, má být rozšířením komunikačního týmu hnutí<ref>http://www.zeitgeistmediaproject.com/</ref>
* '''Zeitgeist day (Z-day)''' – hnutí má od roku 2009 svůj den, označovaný jako Z-day, konaný v polovině března, během kterého vyzývá své příznivce, aby zorganizovali akce spojené s promítáním série Zeitgeist nebo souvisejících dokumentů a prostor pro diskuzi s ostatními příznivci hnutí nebo potenciálními sympatizanty.
 
== Odkazy ==
=== Reference ===
<references />
{{překlad|en|The Zeitgeist Movement|417856586}}
=== Literatura ===
* {{en}}[http://www.thezeitgeistmovement.com/The%20Zeitgeist%20Movement.pdf Activist Orientation Guide] (Peter Joseph | Roxanne Meadows | Jacque Fresco, February 2009)
* {{en}}[[Jacque Fresco]], [http://www.thevenusproject.com/store?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=19&category_id=6 The Best that Money Can't Buy] (Global Cybervisions February 2002)
 
=== Externí odkazy ===
* [http://www.thezeitgeistmovement.com/ Official Website]
* [http://www.thezeitgeistmovement.com/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=492&Itemid=1908 Regional Chapters]
[[en:The Zeitgeist Movement]]
[[es:Movimiento Zeitgeist]]
[[et:Zeitgeisti Liikumine]]
[[fi:Zeitgeist-liike]]
[[hr:Pokret Zeitgeist]]
171 105

editací

Navigační menu