Štarkov: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 13 bajtů ,  před 10 lety
bez shrnutí editace
m (Stránka Štarkov (hrad) přemístěna na stránku Štarkov: rozlišovač není třeba, nechť dostane později rozlišovač přírodní památka)
'''Štarkov''', též '''Skály''', někdy Starkov či Stařechovice, je [[hrad]]ní [[zřícenina]] poblíž [[Nový Jimramov|Nového Jimramova]] v okrese [[Okres Žďár nad Sázavou|Žďár nad Sázavou]]. Nachází se na vrcholu kopce (679 m), na kterém se nalézá i [[přírodní památka Štarkov]]. Počátky hradu sahají do [[14. století]], avšak již od konce [[15. století]] je pustý. Do současnosti se dochovaly pozůstatky hradebních zdí i dalších staveb (torzo hranolové a oválné věže, v okolí jsou patrny zbytky valů), je zde patrná prohlubeň po [[Hradní příkop|hradním příkopu]], na nádvoří můžeme najít pozůstatky [[cisterna|cisterny]]. V hradním jádře probíhá v současné době archeologický průzkum. Zřícenina je volně přístupná.
 
== Historie ==kevin kejdana
Hrad pravděpodobně založili [[páni z Kunštátu a Poděbrad|páni z Kunštátu]], kteří zdejší území získali kolem poloviny 14. století. Po skončení husitských válek proměnil Jan z Břežan hrad Skály v loupežnické sídlo, proto moravští stavové hrad vykoupili a nechali jej zbořit. V roce 1464, kdy panství koupili [[Pernštejnové]], se již hrad označuje jako pustý.
 
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu