Všeobecná branná povinnost: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
typos
(+ věty)
m (typos)
Podle '''branné povinnosti''' se rozlišují systémy [[Vojenství|vojenské]] organizace:
 
# '''miliční systém''' – branné povinnosti podléhají všichni svobodní muži daného státu. Byl rozšířen v antických městských státech a v raně barbarských státech. Ve franské říši ho zrušil [[Karel Veliký]] v roce [[807]] a [[811]].
# '''lenní systém''' – branné povinnosti podléhají [[vazal]]ové [[panovník]]a.
# '''žoldnéřský''' – stát chrání najatí (zverbovaní) vojáci bez ohledu na státní příslušnost. Má počátky již ve starověkém Římě, kde na jeho principu po dlouhé období fungovala římská armáda. Používal se běžně v [[Byzantská říše|Byzantské říši]], najímány byly často i jednotky rozprášených nájezdnických družin. Opět se objevil v [[11. století]], a plně se rozvinul od [[15. století]]. Vrcholu dosáhl [[žoldnéř]]ský systém za třicetileté války, po roce [[1648]] nastal jeho úpadek.
# '''stálé vojsko''' – vyvinulo se z osobní družiny panovníka. Existuje od dob absolutismu. Je založeno na profesionálních vojácích a odvedených brancích, kdy územní jednotka měla povinnost zajistit kontingent vojáků. Za [[Velká francouzská revoluce|Velké francouzské revoluce]] byla v roce [[1793]] zavedena všeobecná branná povinnost, neboli obdoba miličního systému.
 
== Související články ==

Navigační menu