Malý velký muž: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrán 1 bajt ,  před 13 lety
m
drobná úprava
m (formát)
m (drobná úprava)
==Demýtizace westernu==
 
Film Malý velký muž se řadí do žánru [[western|westernu]], subžánru antiwesternu, který začal bujet se snímky Sergieho Leoneho (spaghetti-western) a s americkou novou vlnou. Antiwestern je výsledek tzv. demýtizace westernu, která si kladla za cíl, plně v duchu doby, napravituvést idealizovaný svět Divokého západu na správnou míru. Už bylo dost Johna Waynea a jeho super-kladných hrdinů a záporáků, kteří vždy hráli podle předem daných pravidel. Bylo na čase ukázat Divký západ takový, jaký byl: drsný a bez pravidel.
Na konci šedesátých let se v americkém filmu začínají objevovat prvky naturalismu, nestandardní osnova vyprávění a tzv. antihrdinové (tzn. v hlavní roli jsou postavy, s nimiž divák sympatizuje, ovšem z morálního hlediska jsou odsouzeníhodné, např. lupiči, trestanci ap.). To vše se dostává i do westernu.
 
Malý velký muž je jakýmsi manifestem antiwesternu. Vše, co bylo v klasickém westernu nutností, se zde porušuje. [[Indián|Indiáni]] už nevystupují jako zosobněné zlo, naopak, mnozí jsou velmi přátelští (nápadná podobnost v oblékání a chování s generací hippies), střílí se do zad, vojáci kavalerie bez milosti střílejí ženy i děti a velký hrdina generál Custer je zde prezentován jako arogantní egocentrický šílenec (kterým pravděpodobně i byl).

Navigační menu