Sloughi: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
+ infobox, úvod, wikifikace
Řádek 1: Řádek 1:
{{Infobox plemeno
{{upravit}}
| plemeno = Sloughi
[[Soubor:Sloughi.jpg|thumb]]
| obrázek = Sloughi.jpg
Původ plemene: Maroko
| šířka obrázku = 300px
| popis obrázku = Sloughi
| země původu = [[Maroko]]
| klasifikace FCI = Standard č.188
* Skupina 10: Chrti a příbuzná plemena
** Sekce 3: Krátkosrstí chrti
| hmotnost = asi 20 - 27 kg
| výška v kohoutku = psi: 66 - 72 cm<br />feny: 61 - 68 cm
| barva =
* písková ve všech odstínech, s černou maskou nebo bez ní, s černým pláštěm či černě žíhané
| standard = http://www.fci.be/uploaded_files/188gb98_en.doc Standart plemene
}}


'''Sloughi''', též '''arabský chrt''' nebo '''sluga''' je chrt orientálního původu původem z [[Afrika|Afriky]].
Doba vzniku: starověk (př. 1000 lety)


== Historie==
Původní využití: hlídání, lovec


Původ sloughi je zastřen mnoha tajemstvími a dodnes zůstává jednou z nejdiskutovanějších otázek. Pravda je taková, že sloughi zřejmě přišla do [[Orient]]u nebo do místa, kterému dnes říkáme [[Etiopie]] jako dar núbijským faraonům odněkud z Asie. První zmínky o sloughi v podobě podobné té, jak ji dnes známe, je datována do 8. - 7. století před Kristem. Starověké egyptské artefakty nám představují, jak cenní byli v této době hladkosrstí sighthoundi s hladkým rovně složeným uchem.
Využití dnes: společník


Dnes se jako země původu uvádí nejčastěji [[Maroko]], [[Tunis]] nebo [[Lybie]] a to především proto, že se sloughi stala společníkem kočovných pouštních kmenů [[Berbeři|Berberů]], kteří okupovali severní části Afriky. Do skupiny tzv. sighthoundů (v češtině možné přeložit jako „psů lovících naviděnou, očima“), kteří podobou připomínají sloughi, patří ještě [[azawakh]], hladkosrstá i dlouhosrstá [[saluki]] a hladkosrstý i dlouhosrstý [[afghánský chrt]]. Všechny tyto rasy původně vyšly zřejmě z jednoho hladkosrstého předka s dopředu spuštěným uchem, k typovým odlišnostem došlo tedy asi šlechtěním různými kmeny- např. azawakh je dnes považován za psa kmene [[Tuaregové|Tuarégů]], jejichž doménou byla centrální Afrika a oblasti okolo dnešního [[Chad]]u, [[Mali]] či [[Burkina Faso]], oproti tomu saluki je považována za psa [[Beduíni|Beduínů]], kteří obývali hlavně střední východ, oblasti [[Saúdská Arábie|Saudské Arábie]], [[Irák]]u, [[Írán]]u a [[Izrael]]e. Dlouhosrstá varianta se potom do standardu dostala zřejmě křížením s různými typy původně asijských chrtů, než vznikli předchůdci dnešní dlouhosrsté saluki a afghána- jako např. tazy, tajgan, ghazni, balúčský chrt a mnoho dalších.
Průměrná délka života: 15 let


Pes plemene sloughi byl svým vlastníkem brán jako člen rodiny. Sloughi sdílely se svou rodinou stan a s páníčkem často i za studených nocí jeho přikrývku. Ne nadarmo jedno arabské přísloví o těchto noblesních zvířatech praví: „ Aada machi Kelb, aada Sloughi.“ neboli „Tohle není pes, to je sloughi!“. V zemi původu bylo o sloughi pečováno se stejnou láskou jako o kvalitního [[Arabský kůň|arabského koně]]. Sloughi byla poklad, a proto její štěňata byla často kojena berberskými ženami, aby se ulevilo kojící feně (sloughi totiž mívají i deset štěňat). Ztracená sloughi znamenala, že rodina bude žít několik týdnů ve smutku, jako když zemře člen rodiny.
Hmotnost: 20 - 27 kg
Sloughi byly zdobeny šperky a amulety nespočetné hodnoty, majitelé jim rituálně vypalovali značky jako projev urozenosti a původu, a nejlepším jedincům s nejsilnějšími loveckými pudy se obřadně zkracovaly ušní boltce jako prevence před zachycením psa v křovinách nebo před napadnutím šelmou. Nejlepší plemeníci – psi nebyli vypouštěni na lov, aby si v křovinách nepotrhali [[varle|varlata]] a pokud byl mladý pes příslibem nadějného samce, majitel mu chránil varlata koženými vaky.

Sloughi byla tak vysoce ceněná především pro její čistou práci na lovech. Doprovázela svého majitele a jeho sokola na lovu za [[zajíc]]i, [[fenek|fenky]], [[hyeny|hyenami]], [[pštros dvouprstý|pštrosy]] a [[gazela|gazelami]]. Dobové rytiny ukazují, že sloughi jela se svým pánem na koni, aby ze sedla měla dobrý rozhled a jakmile se objevila vhodná kořist, pes seskočil a na povel svého pána dokázal strhnout cokoli čistě a bezbolestně.
Výška: 61 - 72 cm


Historie:
Původ sloughi je zastřen mnoha tajemstvími a dodnes zůstává jednou z nejdiskutovanějších otázek. Pravda je taková, že sloughi zřejmě přišla do Orientu nebo do místa, kterému dnes říkáme Etiopie jako dar núbijským Faraonům odněkud z Asie. První zmínky o sloughi v podobě podobné té, jak ji dnes známe, je datována do 8. - 7. století před Kristem. Starověké egyptské artefakty nám představují, jak cenní byli v této době hladkosrstí sighthoundi s hladkým rovně složeným uchem.
Dnes se jako země původu uvádí nejčastěji Maroko, Tunis nebo Lybie a to především proto, že se sloughi stala společníkem kočovných pouštních kmenů Berberů, kteří okupovali severní části Afriky. Do skupiny tzv. sighthoundů (v češtině možné přeložit jako „psů lovících naviděnou, očima“), kteří podobou připomínají sloughi, patří ještě azawakh, hladkosrstá i dlouhosrstá saluki a hladkosrstý i dlouhosrstý afghan. Všechny tyto rasy původně vyšly zřejmě z jednoho hladkosrstého předka s dopředu spuštěným uchem, k typovým odlišnostem došlo tedy asi šlechtěním různými kmeny- např. azawakh je dnes považován za psa kmene Tuarégů, jejichž doménou byla centrální Afrika a oblasti okolo dnešního Chadu, Mali či Burkina Faso, oproti tomu saluki je považována za psa Beduínů, kteří obývali hlavně střední východ, oblasti Saudské Arábie, Iráku, Íránu a Izraele. Dlouhosrstá varianta se potom do standardu dostala zřejmě křížením s různými typy původně asijských chrtů, než vznikli předchůdci dnešní dlouhosrsté saluki a afghána- jako např. tazy, tajgan, ghazni, balúčský chrt a mnoho dalších.

Ale vraťme se ke sloughi. Tato rasa byla svým vlastníkem brána jako člen rodiny. Sloughi sdílely se svou rodinou stan a s páníčkem často i za studených nocí jeho přikrývku. Ne nadarmo jedno arabské přísloví o těchto noblesních zvířatech praví: „ Aada machi Kelb, aada Sloughi.“ neboli „Tohle není pes, to je sloughi!“. V zemi původu bylo o sloughi pečováno se stejnou láskou jako o kvalitního arabského koně. Sloughi byla poklad, a proto její štěňata byla často kojena berberskými ženami, aby se ulevilo kojící feně (sloughi totiž mívají i deset štěňat). Ztracená sloughi znamenala, že rodina bude žít několik týdnů ve smutku, jako když zemře člen rodiny.
Sloughi byly zdobeny šperky a amulety nespočetné hodnoty, majitelé jim rituálně vypalovali značky jako projev urozenosti a původu, a nejlepším jedincům s nejsilnějšími loveckými pudy se obřadně zkracovaly ušní boltce jako prevence před zachycením psa v křovinách nebo před napadnutím šelmou. Nejlepší plemeníci – psi nebyli vypouštěni na lov, aby si v křovinách nepotrhali varlata a pokud byl mladý pes příslibem nadějného samce, majitel mu chránil varlata koženými vaky.
Sloughi byla tak vysoce ceněná především pro její čistou práci na lovech. Doprovázela svého majitele a jeho sokola na lovu za zajíci, fenky, pouštními liškami, hyenami, pštrosy a gazelami. Dobové rytiny ukazují, že sloughi jela se svým pánem na koni, aby ze sedla měla dobrý rozhled a jakmile se objevila vhodná kořist, pes seskočil a na povel svého pána dokázal strhnout cokoli čistě a bezbolestně. To také svědčí o tom, že sloughi byla vždy dobře ovladatelná a proto pověra, která říká, že chrta nevychováte, nevychází z pravdy.
Sloughi je typický lovec otevřených prostor, jak bylo již řečeno, loví především pomocí svého zraku. Sloughi vždy bude ovládat silný lovecký pud, který jí velí rozběhnout se za čímkoli, co se hýbe, pokud ale pán zareaguje dostatečně včas (ještě než se sloughi rozpohybuje), není těžké psa odvolat a přivolat k sobě.
Sloughi je typický lovec otevřených prostor, jak bylo již řečeno, loví především pomocí svého zraku. Sloughi vždy bude ovládat silný lovecký pud, který jí velí rozběhnout se za čímkoli, co se hýbe, pokud ale pán zareaguje dostatečně včas (ještě než se sloughi rozpohybuje), není těžké psa odvolat a přivolat k sobě.


Podle jména je možné, že pochází z [[jemen]]ského města [[Saloug]].
Sloughi – kráska orientu - je starobylé plemeno, dokonale přizpůsobené aerodynamickému běhu tvarem svého těla.


==Všeobecný vzhled==
Podle jména je možné, že pochází z jemenského města Saloug. Byla známa pod názvem arabská hvězda. V písčité krajině lovila gazely, zajíce a fenky. Má blízké příbuzné - sinajskou slugu a azavaka.
Sloughi je typický lovec otevřených prostor - sighthound ("pes lovící očima"), původně používaná k lovu štvaním, její rychlost se pohybuje až okolo 55 km/hod. Sloughi je elegantní, hrdý pes se suchým osvalením, neustále zanechávající dojem velmi ušlechtilého zvířete. Ačkoli působí sloughi svým hrdým pohledem velmi nepřístupně, je přítulná a mazlivá, a neváhá svého pána bránit za každé situace. Byť je sloughi vášnivý lovec, přesto ocení komfort domova.



Všeobecný vzhled:
Sloughi je typický lovec otevřených prostor - sighthound ("pes lovící očima"), původně používaná k lovu štvaním, její rychlost se pohybuje až okolo 55 km/hod. Sloughi je elegantní, hrdý pes se suchým osvalením, neustále zanechávající dojem velmi ušlechtilého zvířete. Ačkoli působí sloughi svým hrdým pohledem velmi nepřístupně, je přítulná a mazlivá, a neváhá svého pána bránit za každé situace. Byť je sloughi vášnivý lovec, přesto ocení komfort domova.
{{pahýl - kynologie}}
{{pahýl - kynologie}}
{{commons|Sloughi}}
[[Kategorie:Plemena psů]]
[[Kategorie:Plemena psů]]



Verze z 9. 12. 2007, 14:11

Šablona:Infobox plemeno

Sloughi, též arabský chrt nebo sluga je chrt orientálního původu původem z Afriky.

Historie

Původ sloughi je zastřen mnoha tajemstvími a dodnes zůstává jednou z nejdiskutovanějších otázek. Pravda je taková, že sloughi zřejmě přišla do Orientu nebo do místa, kterému dnes říkáme Etiopie jako dar núbijským faraonům odněkud z Asie. První zmínky o sloughi v podobě podobné té, jak ji dnes známe, je datována do 8. - 7. století před Kristem. Starověké egyptské artefakty nám představují, jak cenní byli v této době hladkosrstí sighthoundi s hladkým rovně složeným uchem.

Dnes se jako země původu uvádí nejčastěji Maroko, Tunis nebo Lybie a to především proto, že se sloughi stala společníkem kočovných pouštních kmenů Berberů, kteří okupovali severní části Afriky. Do skupiny tzv. sighthoundů (v češtině možné přeložit jako „psů lovících naviděnou, očima“), kteří podobou připomínají sloughi, patří ještě azawakh, hladkosrstá i dlouhosrstá saluki a hladkosrstý i dlouhosrstý afghánský chrt. Všechny tyto rasy původně vyšly zřejmě z jednoho hladkosrstého předka s dopředu spuštěným uchem, k typovým odlišnostem došlo tedy asi šlechtěním různými kmeny- např. azawakh je dnes považován za psa kmene Tuarégů, jejichž doménou byla centrální Afrika a oblasti okolo dnešního Chadu, Mali či Burkina Faso, oproti tomu saluki je považována za psa Beduínů, kteří obývali hlavně střední východ, oblasti Saudské Arábie, Iráku, Íránu a Izraele. Dlouhosrstá varianta se potom do standardu dostala zřejmě křížením s různými typy původně asijských chrtů, než vznikli předchůdci dnešní dlouhosrsté saluki a afghána- jako např. tazy, tajgan, ghazni, balúčský chrt a mnoho dalších.

Pes plemene sloughi byl svým vlastníkem brán jako člen rodiny. Sloughi sdílely se svou rodinou stan a s páníčkem často i za studených nocí jeho přikrývku. Ne nadarmo jedno arabské přísloví o těchto noblesních zvířatech praví: „ Aada machi Kelb, aada Sloughi.“ neboli „Tohle není pes, to je sloughi!“. V zemi původu bylo o sloughi pečováno se stejnou láskou jako o kvalitního arabského koně. Sloughi byla poklad, a proto její štěňata byla často kojena berberskými ženami, aby se ulevilo kojící feně (sloughi totiž mívají i deset štěňat). Ztracená sloughi znamenala, že rodina bude žít několik týdnů ve smutku, jako když zemře člen rodiny. Sloughi byly zdobeny šperky a amulety nespočetné hodnoty, majitelé jim rituálně vypalovali značky jako projev urozenosti a původu, a nejlepším jedincům s nejsilnějšími loveckými pudy se obřadně zkracovaly ušní boltce jako prevence před zachycením psa v křovinách nebo před napadnutím šelmou. Nejlepší plemeníci – psi nebyli vypouštěni na lov, aby si v křovinách nepotrhali varlata a pokud byl mladý pes příslibem nadějného samce, majitel mu chránil varlata koženými vaky. Sloughi byla tak vysoce ceněná především pro její čistou práci na lovech. Doprovázela svého majitele a jeho sokola na lovu za zajíci, fenky, hyenami, pštrosy a gazelami. Dobové rytiny ukazují, že sloughi jela se svým pánem na koni, aby ze sedla měla dobrý rozhled a jakmile se objevila vhodná kořist, pes seskočil a na povel svého pána dokázal strhnout cokoli čistě a bezbolestně. Sloughi je typický lovec otevřených prostor, jak bylo již řečeno, loví především pomocí svého zraku. Sloughi vždy bude ovládat silný lovecký pud, který jí velí rozběhnout se za čímkoli, co se hýbe, pokud ale pán zareaguje dostatečně včas (ještě než se sloughi rozpohybuje), není těžké psa odvolat a přivolat k sobě.

Podle jména je možné, že pochází z jemenského města Saloug.

Všeobecný vzhled

Sloughi je typický lovec otevřených prostor - sighthound ("pes lovící očima"), původně používaná k lovu štvaním, její rychlost se pohybuje až okolo 55 km/hod. Sloughi je elegantní, hrdý pes se suchým osvalením, neustále zanechávající dojem velmi ušlechtilého zvířete. Ačkoli působí sloughi svým hrdým pohledem velmi nepřístupně, je přítulná a mazlivá, a neváhá svého pána bránit za každé situace. Byť je sloughi vášnivý lovec, přesto ocení komfort domova.

Šablona:Pahýl - kynologie Logo Wikimedia Commons Galerie Sloughi na Wikimedia Commons