Průhledový displej: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 47 bajtů ,  před 3 měsíci
m
Robot: reference v nadpisech; kosmetické úpravy
(původní text byl kratký)
značky: editace z Vizuálního editoru nevhodný zdroj
m (Robot: reference v nadpisech; kosmetické úpravy)
| poznámka = Page Version ID: 990985550
| jazyk = en
}}</ref> (anglicky: '''HUD''' ''Head-Up Display'') je speciální typ displeje, který umožňuje pilotovi číst informace aniž by musel sklopit hlavu dolů na palubní desku. Výhodou je, že oči pilota nemusí přeostřovat na blízko a na dálku - HUD se vyrábí se zaostřením do "nekonečna“. HUD byl vyvinut pro vojenské stíhací letouny, ale v poslední době se rozšířil do civilního sektoru letectví i automobilové dopravy.
 
== Hlavní části ==
| datum přístupu = 2020-12-27
}}</ref> ===
Projekční jednotkou je [[CRT obrazovka|CRT]]/[[LCD]]<ref>{{Citace elektronického periodika
| titul = LCD - Complete History of Liquid Crystal Display
| periodikum = history-computer.com
 
=== Slučovač ===
Šikmý kousek skla umístěný v [[Zorné pole|zorném poli]] ([[Pilot|pilotapilot]]a), který přesměrovává světlo z monitoru takovým způsobem, že obraz z displeje je vnímán současně s zorným polem. Skla mívají speciální povrch, aby odráželi monochromatické světlo.
 
=== Počítač ===
 
== Princip zobrazení ==
Zdrojem zobrazených předmětů je vysoko svítivá obrazovka CRT nebo LCD, paprsky jsou odráženy přes soustavu zrcadel a čoček (ty zajištují zaostření obrazu do tzv. nekonečna – zdá se nám, že je obraz někde před námi a oči nemusí tím pádem přeostřovat na jinou vzdálenost), paprsek pokračuje na kombinátor/slučovač, který zajistí sjednocení vnímání skutečného prostředí a zobrazovaných prvků.
 
== Generace ==
 
== Zobrazovaná data ==
Na HUD mohou být zobrazována tato data: rychlost, výška, umělý horizont, skluz/výkluz, navigační data, náklon, ukazatel skutečného směru letadla, vektor letu a další.
 
Pro vojenská letadla mohou být zobrazovány informace o zbraňovém systému, rozdíl rychlosti mezi cílem a letounem, vzdálenost od cíle, stav zbraně...
 
== Auta ==
Tyto displeje jsou v automobilech stále dostupnější a obvykle nabízejí údaje z rychloměru, otáčkoměru a navigačního systému.
 
Existují také přídavné systémy HUD, které promítají displej na kombinátor skla namontovaný nad nebo pod čelním sklem nebo používají samotné čelní sklo jako kombinátor, většinou se připojují k diagnostickému konektoru.
{{Portály|Letectví}}
 
[[Kategorie:Údržba:Články s referencemi v nadpisech]]
[[Kategorie:Konstrukce letadel]]
[[Kategorie:Letecká terminologie]]
413 628

editací

Navigační menu